Na NIJZ opozarjajo, da obstaja v vročih dnevih večja možnost za vročinski udar, zlasti ogroženi so majhni otroci in starejši, bolniki z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu (npr. bolniki s srčno žilnimi obolenji in obolenji dihal, diabetiki, bolniki z obolenji ledvic, bolniki z duševnimi  motnjami, nepokretni; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil), socialno ogrožene osebe.

To so znaki vročinskega udara

Kako prepoznati znake vročinskega udara? Bodite pozorni na te simptome: bruhanje, težko dihanje, dehidracija, glavobol, nehoteni gibi, halucinacije, izčrpanost, krči, vročinski krči, topla in rdeča, suha koža, koma, motnje ravnotežja, mrzlica, nezavest, slabost, povišan srčni utrip, vrtoglavica, povišana telesna temperatura, tresavica in zmedenost.

Če menite, da sami ali nekdo v vaši bližini utrpel vročinski udar, sledite naslednjim ukrepom:

Bolnika takoj prenesite v hladnejši, senčen prostor. Slecite ga in zmočite s hladno vodo, vanj lahko usmerite ventilator. Bolnika pa nikar ne ohlajajte z ledeno mrzlo vodo, saj tovrstno ohlajanje ne bo učinkovito. Žile se bodo namreč skrčile in tako se jedro telesa ne bo ohlajalo. Prav tako nikoli ne ohlajamo glave. Obkladke položite na področja velikih žil, in sicer dimlje, pazduhe in vrat, dokler temperatura ne pade pod 39 stopinj. Če se le da, bolniku ponudite hladno pijačo, recimo kakšno izotopično tekočino ali sok citrusov.

Ukrepati moramo že prej

Pri izpostavljenosti dolgotrajni vročini bodite pozorni na znake pregretja telesa. Pregretje telesa povzroča kožne izpuščaje, vročinski krči, vročinsko izčrpanost, omedlevico in vročinsko kap. Predvsem moramo delati na tem, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto: umaknemo se v senco in v hladnejše prostore, omejimo fizično aktivnost – če se že moramo ukvarjati s športom, to počnimo zjutraj ali zvečer, ko temperature niso previsoke. Nosimo oblačila prepustnih materialov, izogibajmo se sintetiki. Uživajmo zadostne količine tekočin.

Najbolj pomembno opozorilo velja voznikom avtomobilov: v avtomobilu nikdar ne puščamo samega otroka ali živali, niti za minuto.