V Sindikatu poštnih delavcev so vlado in upravo Pošte Slovenije pozvali, naj poskrbita za ustrezno financiranje in ovrednotenje izvajanja univerzalne poštne storitve. Primanjkljaj finančnih sredstev morajo poštni delavci nadomeščati z izvajanjem konkurenčnih storitev, a se je ta sistem izkazal za neuspešnega, opozarjajo. Pošta Slovenije v zvezi z navedbami Sindikata poštnih delavcev poudarja, da sprejema vse potrebne ukrepe in si bo v skladu s kolektivno pogodbo ter možnostmi še naprej prizadevala za izboljšanje delovnih pogojev in stimulativnega plačila za opravljeno delo, saj se zaveda pomembne vloge, ki jo predstavljajo zaposleni v procesu ustvarjanja dodane vrednosti.

Pripravljeni so tudi stavkati

Kot so sporočili iz sindikata, je eden od razlogov za težave neustreznost zakona o poštnih storitvah oziroma neupoštevanje njegove določbe glede poplačila negativnega poslovanja iz naslova univerzalne poštne storitve. Zagotovili so, da zaposleni vestno izvajajo vse poštne storitve “in prav stik z ljudmi je po našem mnenju najpomembnejši od vseh naših nalog“.

Poskusi nadomeščanja manka državnega financiranja s tržno dejavnostjo so bili po njihovih besedah do zdaj neuspešni, pomanjkanje delovne sile in težki delovni pogoji pa dodatno bremenijo Pošto Slovenije, ki ob slabih poslovnih rezultatih ne zmore niti ustrezno nadomestiti odhodov zaposlenih niti dostojno plačati tistih, ki še vztrajajo.

Če država kot lastnica Pošte Slovenije ne bo uredila ustreznega financiranja poštne dejavnosti, za kar je po besedah sindikata odgovorna tudi uprava, so pripravljeni tudi stavkati.

Dovolj nam je zgodb naših članov, ki so delu tako predani, da dnevno izgorevajo, potem pa zaradi nedoslednosti pri izplačilu božičnice še svojim otrokom ne morejo pravočasno privoščiti prazničnega darila,” so izpostavili. Zavedajo se, da težave trajajo že desetletja, a to po njihovih besedah ne more biti izgovor za neučinkovito in nepravično vodenje državnega podjetja.

Zaradi vsega navedenega upravo pozivamo, da prevzame svojo nalogo in se začne boriti proti padanju podjetja k dnu in utapljanju zaposlenih pod minimalno plačo. Pričakujemo, da bo opravila svojo nalogo, ki jo je prevzela ob imenovanju, v sindikati pa smo pripravljeni pri tem pomagati in sodelovati,” so zapisali.

Pošta Slovenije: Poslovodstvo si prizadeva in si bo vedno prizadevalo za uspešen socialni dialog

Pošta Slovenije medtem pojasnjuje, da se razmere v poslovnem okolju, povezane z energetsko krizo in visoko inflacijo ter naraščajočimi stroški, odražajo tudi na poslovanju, zaradi česar družba beleži slabše poslovne rezultate od načrtovanih. Kljub temu Pošta Slovenije izvaja vse potrebne poslovne ukrepe in s predstavniki reprezentativnih sindikatov ves čas aktivno vodi socialni dialog. Ob tem na Pošti poudarjajo, da si poslovodstvo prizadeva in si bo vedno prizadevalo za uspešen socialni dialog, ki temelji na razumnih argumentih in realni oceni dejanskih okoliščin.

Način uskladitve plač z inflacijo je določen z veljavno Kolektivno pogodbo Pošte Slovenije. V obdobju od oktobra leta 2021 so se vsem zaposlenim v Pošti Slovenije plače postopoma dvigovale štirikrat, v skupni višini za 11,3 %, od tega so se v letu 2022 povišale skupno za 7,1 %. Ob koncu leta 2022 je bil izplačan tudi del plače iz naslova poslovne uspešnosti v celotnem načrtovanem znesku. Aprila lani je bil zaposlenim izplačan regres v višini 1.650 EUR neto, kar je več kot določa Kolektivna pogodba Pošte Slovenije, ob tem se je v lanskem letu zvišalo povračilo stroškov za prehrano in prevoz ter presega znesek, ki ga kot neobdavčenega določa vladna uredba, še pojasnjujejo v sporočilu za javnost.

S podelitvijo dovoljenja za njeno izvajanje Pošti Slovenije, univerzalno poštno storitev uporabnikom regulira država. Pošti Slovenije pa njeno izvajanje, ob splošno znanem prehodu v digitalno družbo in precejšnjim upadom pisemskih storitev, predstavlja vedno večje poslovno-finančno breme. Pošta Slovenije bo zato tudi v prihodnje z deležniki aktivno iskala ustrezne rešitve glede sprememb modela izvajanja univerzalne storitve, so še poudarili.