Pravosodna ministrica, ki opravlja tekoče posle, Dominika Švarc Pipan svoji naslednici Andreji Katič želi srečno roko pri vodenju ministrstva. V prihodnjih dneh se bo sicer več tednov po izbruhu afere sodna stavba poslovila z ministrske funkcije, verjame pa, da bo izbor Katičeve stabiliziral odnose v koaliciji, delovanje resorja pa bo nemoteno.

Sumi domnevnih nepravilnosti tudi pri drugih poslih ministrstva

Švarc Pipan se s čela ministrstva za pravosodje poslavlja po tistem, ko je kot predstojnica ministrstva podpisala pogodbo o nakupu stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, vredno 7,7 milijona evrov. Njeno slovo z resorja pa zaznamujejo tudi sumi domnevnih nepravilnosti pri drugih poslih ministrstva.

Današnje Delo med drugim poroča o najemni pogodbi za potrebe celjskega tožilstva, ki jo je ministrica podpisala junija lani. V pogodbi so se dogovorili, da bodo stavbo za potrebe celjskega tožilstva najeli za deset let, z možnostjo petletnega podaljšanja. Prav tako je po poročanju Dela s podpisom pogodbe izrecno dogovorjeno, da najemnik ne more enostransko odpovedati pogodbe pred iztekom desetih let. Ta pogodba je nadomestila staro pogodbo, ki ni imela člena o zagotovitvi desetletnega najema, z njo pa so za tožilstvo najeli še dodatne prostore v objektu in zvišali najemnino za kvadratni meter. Takšna najemna pogodba avtomatično zviša vrednost objekta, navaja časnik in dodaja, da je objekt z letošnjim letom dobil tudi novega lastnika.

Švarc Pipan je ob odhodu z današnje seje vlade pojasnila, da je bila prva pogodba za najem omenjenih prostorov sklenjena leta 2004, od takrat pa se je sklepala za triletna obdobja. Lani je ministrstvo sklenilo desetletno pogodbo, ki se lahko s pisnim predlogom katere od strank še podaljša, in sicer šest mesecev pred iztekom. Ministrica je zatrdila, da ob prvem pregledu pogodbe in aneksa zaradi spremembe lastnika ni zaznala nepravilnosti. Po njenih besedah gre za klasično najemno pogodbo.

"Za zdaj ne vidim indicev kakšnih nepravilnosti, če bomo na to opozorjeni, ali jih bomo zaznali, bomo to raziskali," je napovedala. Pogodba pa je bila po pojasnilih Švarc Pipan lani sklenjena na novo, ker je šlo za najem tudi dodatnih prostorov v izmeri približno 240 kvadratnih metrov in parkirno mesto.

Kot je še dodala, ima ministrstvo sklenjenih več kot 60 najemnih pogodb, dolgoročne pogodbe so precej pogoste, kot tudi najem za nedoločen čas. "Dolgoročnejši najem tudi predstavlja stabilnost za uporabnika," je poudarila Švarc Pipan.

Napovedala pregled morebitnih drugih nepravilnostih pri poslih ministrstva

Sama je sicer v preteklih tednih že napovedala pregled morebitnih drugih nepravilnostih pri poslih ministrstva, verjetno bo s tem nadaljevala tudi njena naslednica, je dejala.

Doslej so se tako pojavili določeni sumi nepravilnosti pri gradnji zapora v Dobrunjah, a ne v povezavi z osnovno pogodbo o gradnji, temveč z vprašanjem odvoza gradbenih odpadkov. V tem delu projekt v Dobrunjah pregledujejo, je dejala Švarc Pipan. Glede projekta obnove stavbe na Jesenicah pa so se po njenih besedah pojavili sumi nepravilnosti glede štirih stanovanj v objektu, ki v pogodbi niso navedena, so pa bila navedena v vlogi za gradbeno dovoljenje. "Če se bo pokazalo še kaj, bomo pregledovali tudi to," je še zatrdila Švarc Pipan.

Pri več projektih, kjer so se pokazale nepravilnosti, je sicer kot vodja službe za nepremičnine sodeloval Simon Starček. A po besedah Švarc Pipan zaradi njegove odsotnosti še niso opravili razgovora z njim ali pridobili dodatne dokumentacije, ki bi jo potrebovali za razjasnitev določenih okoliščin pri posameznih poslih.

Katičeva se bo matičnemu odboru DZ predstavila v petek

Švarc Pipan se sicer z ministrske funkcije zdaj torej poslavlja, njena naslednica se bo matičnemu odboru DZ predstavila v petek, DZ pa jo bo na ministrsko mesto potrdil prihodnji teden. O svoji nadaljnji poti Švarc Pipan še ni sprejela končne odločitve, politiki v tem trenutku ne pravi ne, ampak "nikoli ne reci nikoli".

"Stvari je treba prespati in se odločiti. Zdi se mi škoda, da ne bi izkoristila izkušenj, ki sem jih pridobila, in ne nadaljevala v politiki. Iskreno povem, da si v tem trenutku želim čim dlje od aktivne politike. A najprej se je treba umiriti in se potem odločiti, kaj je najboljša pot za naprej. Na nek način bi še vedno želela prispevati k delu v državi," je dejala. Ob tem je zatrdila, da se o sodelovanju z Gibanjem Svoboda ni pogovarjala, o svoji prihodnosti tudi ni govorila s predsednikom vlade Robertom Golobom.

Katič: Zavedam se, da prihajam na resor z močno okrnjenim ugledom

"Ne pristajam na to, da je bilo vse narobe. Ne bom pa ničesar pometala pod preprogo, pogledali boste lahko vse dokumente, predvsem pa želim transparentno opravljati svoje delo tudi naprej. Marsikaj je dobro zastavljeno in verjamem, da bom nadaljevala, kar je moja predhodnica tudi začela," je pred petkovim zaslišanjem in po današnjem sestanku v kabinetu predsednika vlade dejala Katič.

Zatrjuje, da želi v luči afere ob nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski, ki je odnesla njeno predhodnico Dominiko Švarc Pipan, in ob sumih domnevnih nepravilnostih pri drugih poslih ministrstva na ministrstvu delati transparentno.

Z dosedanjimi posli in morebitnimi ugotovljenimi nepravilnostmi se bo po imenovanju v DZ seznanila ob primopredaji poslov na ministrstvu za pravosodje, verjame, da ji bo Švarc Pipan predala tudi dodatna poročila, ki jih je pripravila v minulih tednih.

"Podpiram pa transparentno poslovanje, kot sem že v preteklosti, bom najprej vzela vsa pooblastila, ne ker ne bi zaupala sodelavcem, ampak ker želim vedeti, kdo ima kakšna pooblastila in kdo ima tudi kompetence za opravljanje posameznega dela. Poznam nekatere sodelavce, so odlični, žal mi je, da je njihov ugled okrnjen," je še dejala.

Kako se bo lotila reševanja številnih težav na resorju še ni razkrila

Še pred predstavitvijo svojih načrtov za delo na resorju se je Katič danes udeležila sestanka v kabinetu predsednika vlade, med drugim na temo neuresničene odločbe ustavnega sodišča glede plač sodnikov. Zaradi slednje namreč tako sodniki kot tožilci nadaljujejo protestne aktivnosti, sodniki med drugim na državno odvetništvo že vlagajo odškodninske zahtevke zoper državo zaradi prikrajšanja pri plačah, tožilci pa so za 14. marec napovedali tudi novo enodnevno stavko.

Kako se bo lotila reševanja številnih težav na resorju, Katič danes še ni razkrila. Čas za to bo po njenih besedah na petkovi predstavitvi pred člani odbora DZ za pravosodje.

Predsednik vlade Robert Golob je sicer predlog za imenovanje Katičeve za pravosodno ministrico v DZ poslal v ponedeljek.

Kandidatka za novo ministrico je leta 1996 končala študij prava na mariborski pravni fakulteti, po študiju se je zaposlila na Mestni občini Velenje, kjer je od leta 1998 do leta 2014 opravljala delo direktorice občinske uprave. V letu 2014 je bila izvoljena za poslanko in bila do imenovanja na položaj ministrice za obrambo (2015-2018) v vladi Mira Cerarja tudi podpredsednica državnega zbora. Leta 2018 je bila imenovana za ministrico za pravosodje v vladi Marjana Šarca, funkcijo je opravljala do izteka mandata leta 2020. Svojo poklicno pot je nadaljevala v upravi Mestne občine Velenje, januarja lani pa je bila imenovana za državno sekretarko na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj.

STA