Mariborski študenti so na facebooku ustvarili skupino Študenti še obstajamo, kjer si prizadevajo za vrnitev študentov na fakultete v fizični obliki. Skupina po dobrem tednu dni šteje že več kot štiri tisoč članov. Nastala je z namenom, da se študenti postavijo zase in opozorijo na željo po vrnitvi na fakultete. Želijo še opozoriti, da so tudi študenti po enoletni izolaciji ogrožena skupina in želijo biti slišani ter upoštevani pri sprejemanju nadaljnih ukrepov.
Ogromno študentov ostalo brez vseh prihodkov
Kot so zapisali v opisu skupine, je raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pokazala, da je vsak četrti študent nagnjen k samamoru, medtem ko marsikdo doma nima ustreznih pogojev za študij in se zaradi danih ukrepov ne sme vrniti v študentski dom. Ogromno je tudi študentov, ki so med epidemijo ostali brez dela in s tem posledično tudi brez prihodkov.
Dolgo smo bili tiho, zdaj pa ne zmoremo več.
“Dolgo smo bili tiho, zdaj pa ne zmoremo več,” so še zapisali. Nekaj fakultet in njihovih študentskih svetov se je od skupine že distanciralo, vendar člani poudarjajo, da jih to ne bo ustavilo.
#jazštudent
V Listi demokratičnega študentstva (LDŠ) so zapisali, da bi bilo vračanje k študiju v fizični obliki izvedljivo že prej, če bi bil sistem dobro premišljen, koordiniran in bi upošteval prostorske ter izvedbene možnosti za vsak visokošolski zavod posebej. “Vlada se za položaj študentk in študentov posebej ne zmeni, čeprav trenutne življenjske okoliščine bistveno načenjajo naše mentalno zdravje. Na nujnost ukrepanja se prek kampanje #jazštudent opozarja tudi v novonastali skupini Študenti želimo nazaj na fakultete,” so zapiali v listi.
Dodali so še, da jih veseli, da študentke in študenti niso zgolj nemi opazovalci ampak “se ob ignoranci vlade in konformizmu študentskih predstavnikov vse bolj aktivno organiziramo kar sami: za bolj demokratično in transparentno delovanje študentskih organizacij, za človeka vredne bivanjske pogoje v študentskih domovih ter za finančno in psihološko pomoč kolegom v stiski.”
Zavzemajo se za bolj demokratično in transparentno delovanje študentskih organizacij, za človeka vredne bivanjske pogoje v študentskih domovih ter za finančno in psihološko pomoč kolegom v stiski.
Vsa ta prizadevanja želijo združiti v enotno študentsko gibanje, saj lahko “le z medsebojno solidarnostjo in sodelovanjem dosegamo korenitejše spremembe,” so sklenili zapis.