Tik pred odprtjem šol o poteku pouka ni nič kaj znanega. Odločitve o pouku medtem namesto na šolskem, menda sprejemajo na zdravstvenem ministrstvu. Na popolno odsotnost dialoga s pristojnim ministrstvom opozarjajo tako na SVIZ-u kot tudi na Zvezi srednjih šol in dijaških domov Slovenije. Smo sploh pripravljeni na novo šolsko leto, ali bomo pač ponavljali napake lanskega leta, se sprašuje stroka.

Ministrica nima odgovorov

Predstavnica strokovne skupine za Covid-19 Mateja Logar je za RTV Slovenija povedala, da resno razmišljajo o uvedbi PCT pogoja tudi za srednješolce, ne le za študente. Štrukelj se ob tem sprašuje, kaj to pomeni za tiste dijake, ki pogoje ne bodo izpolnjevali. Če bi v tem primeru dijaki opravljali šolanje od doma, bi to pomenilo kadrovske težave, za 24ur komentira Štrukelj, ker pa odgovorov ministrstva ob tem ni, tema ostaja sivo in nepojasnjeno polje. “Vlada je že vse leto gluha na opozorila, da bomo prišli v kadrovske težave. Vlada nima niti načelnega odgovora,” je o pomanjkanju komunikacije spregovoril Štrukelj.

Vlada je že vse leto gluha na opozorila, da bomo prišli v kadrovske težave. Vlada nima niti načelnega odgovora.

Tako predstavniki SVIZa kot Zveza srednjih šol in dijaških domov se strinjajo, da bolni otroci in tisti, ki kažejo začetne znake okužbe s covid-19, ne sodijo v šolske klopi, po skupnem mnenju pa PCT preverjanje v šolski prostor ne sodi.

Kdo bo plačal teste?

Kot je poznano, je vlada odločila, da s 23. avgustom hitri testi več ne bodo brezplačni. Kaj to torej pomeni za učitelje, ki se niso cepili? Glede na to, da ne sodijo med izjeme, ki jim strošek testiranja krije država, bi to pomenilo, da je ta strošek njihov. Štrukelj meni drugače: “Če nekomu nekaj naložiš, se v demokratičnih državah, ki vodijo socialni dialog in imajo socialno partnerstvo, najprej dogovoriš s tistimi, ki jih ukrep zadeva. Kar koli drugega je avtoritarno, je ukaz,” poroča portal 24.ur. “Drugo, kar je pomembno: zakon je jasen. Če delodajalec predpiše nekaj, kar je v funkciji varovanja zdravja na delovnem mestu, mora stroške tudi pokriti. Zato pod nobenim pogojem ne bomo sprejeli tega, da bi stroške krili zaposleni.” Na Svizu sicer zahtevajo uvedbo samotestiranja tudi za učitelje, ne le za učence in dijake.

Poziv k odstopu

Glede na trenutno neinformiranost je Štrukelj po pričakovanjih ogorčen in ministrico Simono Kustec celo poziva k odstopu: “Sodelovanja z ministrstvom za šolstvo ni, nikoli v 30 letih nismo imeli takšne blokade dialoga, kot jo imamo s to ministrico. Tokrat ni nobenega dialoga, preprosto ni ga. Ignorirajo nas,” je dejal za 24.ur.

Novo šolsko leto je pred vrati, odgovorov pa ni. “To je ilustracija odsotnosti strategije, kako ravnati v posameznih situacijah. Pri nas ni nobene strategije. Ključni krivec za to je ukinitev izobraževalne politike v naši državi, ki nima niti besede niti volje, da bi strukturiralo način, organizacijo poučevanja v okviru epidemije. Mi ministrstva za šolstvo nimamo več, ključno odgovornost, strahotno krivdo pa nosi ministrica za šolstvo. Če ni kos nalogi, naj prostor odstopi nekomu, ki ji bo,” je za 24.ur zaključil Štrukelj.

Naslednji teden bo na Brdu pri Kranju predvidoma potekal sestanek v organizaciji Zavoda RS za šolstvo in morda bo takrat znanih več podrobnosti. Ministrica ima med tem fokus drugje, posveča se nastopajočim na olimpijskih igrah, katerih sprejema se je udeležila danes.