Strokovnjak za varnostna vprašanja Denis Čaleta je po navijaških izgredih na nedeljski nogometni tekmi med Muro in Mariborom opozoril, da imajo klubi poglavitno odgovornost za delo s svojimi navijači. Ko organizirani navijači prestopijo mejo športnega navijanja, se jim morajo klubi odreči, je ocenil za STA.

Takšni navijači ne smejo imeti več podpore klubov

Predsednik Inštituta za korporativna varnostna vprašanja je opozoril, da bi lahko bile pri tako neodgovorni uporabi zelo močnih pirotehničnih sredstev posledice še hujše, kot so bile. Po njegovem pa je najučinkovitejši pristop za preprečevanje tovrstnega navijaškega nasilja jasna obsodba in ukrepanje vseh z vsemi njihovimi pooblastili.

"Če se zavedamo problema in če želimo resno in odkritosrčno naša športna tekmovališča narediti varna, zato da bodo tja lahko hodili otroci, družine in seveda ostali športni navdušenci, potem moramo na eni strani obsoditi vsak tak primer in vse inštitucije morajo res narediti vse, kar je v njihovi pristojnosti, predvsem s pozitivnim pogledom na zakonodajo, ne pa s tem, kaj se ne da in kaj se ne more in kje niso pristojnosti," je dejal Čaleta.

[[image_1_article_63447]]

Posebno vlogo imajo pri tem klubi, ki morajo skrbeti za svoje navijače. "To tudi pomeni, da navijači, kadar ti niso navijači v pravem pomenu besede, enostavno ne smejo imeti več podpore klubov," je dejal.

Nujen prepovedan vstop na športno prireditev

"Danes se nam dogaja, da ti ultras navijači uživajo tiho podporo klubov, tako z vstopnicami za dostop na tekme kot z drugimi ugodnostmi. Enostavno bi morali sprejeti jasen dogovor, da če se navija normalno in športno, potem seveda klub podpira navijače z vsemi ustreznimi aktivnostmi. Če pa se prestopi ta meja, potem se enostavno klub ne sme več identificirati s temi navijači oziroma še več, treba jim je jasno prepovedati vstop na športno prireditev," še je komentiral.

Ni samo policija tista, ki na tekmah zagotavlja varnost

Čaleta je še dejal, da bo šele analiza dogajanja pokazala, kaj točno je šlo narobe, da je lahko prišlo do tako resnega varnostnega incidenta na tekmi državnega prvenstva. "Policija je to tekmo opredelila kot tekmo s srednjo stopnjo tveganja. Dejstvo pa je, da ni samo policija tista, ki na tekmah zagotavlja varnost. Varnost zagotavlja predvsem organizator, tudi z drugim osebjem, z reditelji, zasebnimi varnostnimi službami, ljudmi iz kluba, ki skrbijo za to," je dejal in dodal, da se torej varnost zagotavlja v celotnem postopku vseh različnih deležnikov, ki v njem sodelujejo vsak s svojimi pooblastili.

Ravno sodelovanje vseh je tako ključno za zagotavljanje varnosti na športnih prireditvah, je še opozoril. Ob tem je izpostavil primera Anglije in Nemčije, ki sta v preteklosti uspešno izkoreninili huligane z nogometnih tekem. "Nogometna zveza Slovenije je z različnimi projekti usposabljanja, osveščanja tako klubov kot tudi navijačev izvajala in še izvaja predvsem dvigovanje tega zavedanja, da navijači s takim početjem predvsem škodujejo svojemu klubu," je dodal Čaleta.

Več o incidentu: Policija razkrila nove podrobnosti o včerajšnji eksploziji, odzvale so se tudi Viole

Na tekmi 21. kroga Prve lige Telemach med Muro in Mariborom je namreč prišlo do navijaških izgredov, tekmo pa so prekinili zaradi metanja pirotehničnih sredstev iz sektorja mariborskih navijačev na in ob igrišče.

STA