Šrilanške oblasti so dovolile odhod domov 19 članom posadke čezoceanke Maribor portoroškega ladjarja Splošna plovba, poročajo danes Primorske novice. V Kolombu so jih štiri mesece zadrževali zaradi sumljive smrti 58-letnega kapitana. Med 19 člani posadke sta bila tudi dva slovenska pomorščaka, navaja časnik.

Posadka je morala ostati v Kolombu

Kapitan Maribora je umrl 23. marca med plovbo iz Singapurja v Kolombo na Šrilanki. Ker je obdukcija pokazala, da je umrl zaradi notranjih poškodb in zato v sumljivih okoliščinah, so tamkajšnje oblasti ladjo in posadko zadržale. Čezoceanka je zatem z novo posadko lahko nadaljevala plovbo, prvotna posadka pa je morala ostati v Kolombu do konca preiskave.

Truplo kapitana so sicer našli pod reševalnim čolnom, tik preden se je ladja privezala v Kolombu. V podjetju so sicer domnevali, da je nesrečno padel, ko je pregledoval ladjo.

Po več preložitvah obravnav na sodišču je tožilstvo konec julija vendarle sporočil, da nima več razlogov, da se posadka zadržuje na Šrilanki. Uradnih sklepov preiskave pa Splošna plovba sicer še ni dobila, je za Primorske novice povedal prokurist Splošne plovbe Mirko Grča.

Dva ponesrečenca z druge nesreče že doma

Časnik tudi navaja, da prav tako še ni končana preiskava aprilske eksplozije na ladji Tamar sredi Atlantskega oceana, v kateri sta umrla dva filipinska pomorščaka, slovenski kadet in filipinski pomorščak pa sta bila v udaru ognja hudo poškodovana in sta potrebovala nujno zdravniško pomoč.

Pri reševanju oz. pomoči ponesrečenih je v zahtevnih razmerah pomagala ameriška obalna straža. Sedemčlanska ekipa je izskočila iz letala in se nato vkrcala na ladjo ter pomagala ranjencema, dokler se ladja ni dovolj približala Azorom, da so ju lahko portugalske oblasti evakuirale s pomočjo helikopterja. Za človekoljubno reševanje je slovenski predsednik ameriške pripadnike nacionalne garde zvezne države New York tudi odlikoval.

Primorske novice pa ob tem poročajo še, da sta oba poškodovana v tej nesreči že zapustila portugalske bolnišnice in se vrnila vsak v svojo domovino na nadaljnje zdravljenje. To se je zgodilo pred nekaj dnevi, je za časnik še povedal Grča.

STA