Da se med uporabniki elektronskih cigaret najdejo tudi najstniki, ni striktnost. Na Twitterju pa je uporabnike razburila informacija, po kateri naj bi ponudniki ciljno nagovarjali vedno mlajše uporabnike.
V tem primeru naj bi šlo za Hello Kitty elektronske cigarete, ki so celo tako majhne, da jih lahko dijaki ali celo učenci skrijejo v peresnico.
“Hello Kitty mini elektronski cigaret, ki ga otroci lahko skrijejo kar v peresnico, ne kadi se in ne smrdi, ker se raztaplja *samo* nikotinska sol.”
1. WTF?!
2. Kdo to kupi otroku?!
3. Če ne 2., kdo to proda otroku?!— Jakobinka (@Jakobinka) January 18, 2023
Gre za posebne cigarete, ki se ne dimijo in ne smrdijo, saj je v njih namesto tobaka nikotinska sol.
V prodaji naj bi bil tudi “energijski prah za snifanje”
Poleg omenjenih cigaret, s katerimi ponudniki ciljajo na učence in dijake, naj bi bil v obroku tudi tako imenovan “energijski prah za snifanje” oziroma “kofein za snifanje”. Tako vsaj trdi eden izmed uporabnikov, ki je komentiral informacijo o Hello Kitty cigaretnih.
V prodaji je “energijski prah za snifanje” 15 EUR/g (kofein z zelišči).
Promovirajo ga dijakom in študentom 🪄https://t.co/2j8YTMgJgYhttps://t.co/jxHqpKUGRv pic.twitter.com/ShRAPjusLD— Matej Pirnat (@matejpirnat) November 12, 2022
Gre za snov, ki je sestavljena iz kofeina in zelišč, po navedbah ponudnikov, naj bi pomagala pri koncentraciji in budnosti.
Na PU Maribor so nam pojasnili, da v splošnem v Sloveniji prevladuje uporaba prepovedane droge konoplje, sledi kokain, ekstazi, LSD, amfetamin, heroin.
Kako je v zadnjem času?
Policija pri opravljanju nalog v lokalni skupnosti in pri drugih oblikah dela sicer ugotavlja, da je med najstniki in mladostniki nasploh najbolj priljubljena in razširjena prepovedana droga konoplja (marihuana), ki je tudi najlažje dosegljiva, so za nas pojasnili na PU Maribor. “Prodaja in uživanje različnih vrst prepovedanih drog se sicer v splošnem pogosteje pojavlja na različnih krajih, kot so diskoteke, bari, zasebna stanovanja, in podobno,” dodajajo.
“Področju prepovedanih drog na PU Maribor posvečamo veliko pozornosti, tudi na javnih prireditvah, kjer se pričakuje uživanje in preprodaja. Posebej posvečamo pozornost okolicam vzgojno-izobraževalnih ustanov z namenom odkrivanja in preprečevanja prodaje in uživanje prepovedanih drog s strani mladoletnikov, oz. mlajše populacije. Seveda pa je za boj zoper prepovedane droge potreben multidisciplinarni pristop, tako da policisti pri svojem delu tudi na lokalni ravni tesno sodelujemo z drugimi državnimi organi in nevladnimi organizacijami v komisijah, delovnih skupinah, svetih in sosvetih s področja prepovedanih drog, tudi v smislu preventivnega ter izobraževalnega sodelovanja,” so še pojasnili.
V primeru obstoja informacij o obstoju prepovedanih drog med mladoletniki, tovrstne informacije policija nemudoma temeljito preveri in ukrepa v skladu s pristojnostmi: “Zavedamo se, da so mladostniki ena najbolj ranljivih skupin v družbi, izpostavljeni različnim vzrokom ter dnevnim sprožilcem, populariziranju posamičnih prepovedanih drog, ter lahko hitro podležejo.”
Zdravstveni inšpektorat ni zasledil ponudbe ali prodaje e-cigaret “Hello Kitty”
Gle en navedenih cigaret in kofeina smo se obrnili tudi na Zdravstveni inšpektorat RS, ki izvaja inšpekcijski nadzor skladno s pooblastili Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (Uradni list RS, št. 9/17 in 29/17). Kot so za nas pojasnili pri nadzoru pri slovenskih zavezancih zaenkrat ni zasledil ponudbe ali prodaje e-cigarete “Hello Kitty”.
Prav tako niso zasledili ponudbe ali prodaje “kofeina za snifanje” oz. “energijskega prahu za snifanje”.