Evropska komisija je včeraj, 1. julija 2021, pozitivno ocenila slovenski načrt za okrevanje. Ta bo podlaga za koriščenje 2,5 milijarde evropskih evrov za spoprijemanje s posledicami covida-19, poroča STA. Slovenija bo iz evropskega mehanizma za okrevanje prejela 1,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev in 705 milijonov evrov posojil.
Po bruseljskih ocenah bi lahko načrt prispeval k povečanju bruto domačega proizvoda za do 1,7 odstotka do leta 2026 in ustvaril do 6.000 dodatnih delovnih mest.
Po pozitivni oceni komisije morajo načrt potrditi še članice Evropske unije s kvalificirano večino, praviloma v štirih tednih. Sledi podpis pogodbe o financiranju.
Največ denarja bo šlo za ekologijo in digitalizacijo
Predvidenih je 33 reform in 50 naložb, poudarek bo na zelenem prehodu in digitalni preobrazbi. Prvih sredstev se lahko Slovenija nadeja v treh mesecih. V komisiji so ob potrditvi kot ključne naložbe navedli:
– 310 milijonov evrov za prilagajanje podnebnim spremembam s poudarkom na preprečevanju poplav,
– 292 milijonov evrov za nadgradnjo in digitalizacijo železniške infrastrukture,
– 264 milijonov evrov za posodobitev izobraževanja,
– 230 milijonov evrov za digitalno javno upravo,
– 189 milijonov evrov za infrastrukturo na področju zdravstva in dolgotrajne oskrbe,
– 130 milijonov evrov za obnovljive vire energije,
– 86 milijonov evrov za energetsko učinkovitost stavb,
– 83 milijonov evrov za e-zdravje in
– 30 milijonov evrov za širokopasovne povezave.
Predvidenih je 33 reform in 50 naložb, poudarek bo na zelenem prehodu in digitalni preobrazbi. Prvih sredstev se lahko Slovenija nadeja v treh mesecih.