Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec so v luči tragičnih incidentov v Srbiji spregovorili o aktivnostih vlade za zagotavljanje varnega okolja v slovenskih šolah.
Zaznavamo porast duševnih stisk otrok in mladostnikov
Minister za vzgojo in izobraževanje je dejal, da je res, da v zadnjem času zaznavamo porast duševnih stisk otrok in mladostnikov. “Vzgojno izobraževalni prostor se pri svojem delovanju na tem področju že osredotoča na preventivni vidik in predvsem zgodnje odkrivanje stisk mladostnikov,” je pojasnil.
Na pobudo premerja Roberta Goloba je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ravnateljem osnovnih in srednjih šol podalo predlog, da v petek, 12. maja, v času pouka organizirajo dan kulture nenasilja in strpnosti. Na ministrstvu so jim predlagali, da na ta dan z različnimi starostim prilagojenimi aktivnostmi odprejo prostor in priložnosti za pogovori ter aktivnosti, s katerimi bodo krepili veščine kulturne medsebojne komunikacije, čustveno odpornost in ustrezne odzive ob soočanju z nasilnimi dejanji.
V času med in po epidemiji COVID-19 se je zaradi povečanega števila stisk v šolah povečalo število svetovalnih delavcev. Po besedah ministra se je to izkazalo za izjemno koristno izboljšavo, vendar moramo postati še pozornejši na vse pojave, ki bi pri učencih ali dijakih utegnili nakazovati stiske, ki bi jih lahko pripeljala do nasilnih dejanj.
“Odgovornost vseh, ki vzgajamo in izobražujemo otroke, tako doma kot v šoli, je, da poskrbimo za varno, urejeno, zdravo in spodbudno okolje, v katerem bodo imeli otroci in mladostniki kar največ možnosti za zdrav in vsestranski osebni razvoj,” še je dejal minister.
“Naš skupni cilj je vsem učencem, dijakom, staršem in zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih zagotavljati občutek varnosti, ki je osnovni pogoj za normalno delujoče šolsko okolje,” je povedal Felda in dodal, da so dodatno na ravnatelje osnovnih in srednjih šol na pobudo predsednika vlade dr. Roberta Goloba včeraj že naslovili predlog, da v petek, 12. maja, v času pouka organizirajo Dan kulture nenasilja in strpnosti.
Minister za zdravje: Mladi se danes soočajo s številnimi pritiski in izzivi
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je medtem dejal, da je vlada omogočila 70 dodatnih specializacij iz klinične psihologije, je povedal minister za zdravje. Poudaril je tudi aktivnosti vlade pri pripravi zakona o psihoterapiji. Področje je bilo doslej neurejeno. Dodal je, da je vlada namenila 2.800.000 evrov centru za psihološko zdravje Posvet, ki nudi psihološko pomoč otrokom in mladostnikom.
“Soočamo se z novo realnostjo. Smo v novem postcovidnem času, kjer je zelo veliko tveganje za duševno zdravje in prav duševno zdravje mladih zahteva našo polno pozornost,” je dejal. “Mladi se danes soočajo s številnimi pritiski in izzivi. To neposredno vpliva na njihovo počutje, stanje duševnega zdravja zato je nujno, da jim pri njihovih stiskah zagotovimo vso podporo.”
Povedal še je, da se v Sloveniji zavedajo pomembnosti področja duševnega zdravja, zato so leto 2023 razglasili za leto duševnega zdravja. Številne aktivnosti že potekajo.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je poudaril, da se na dogodke ne smemo odzvati paranoično z iskanjem grešnih kozlov, ampak moramo ustvariti varno okolje, v katerem se bodo vsi počutili sprejeti. Opozoril je, da ni prav, da nekateri politiki tragične dogodke zlorabljajo za politične cilje. Vse politike je pozval, naj vodijo spoštljivo komunikacijo, saj se “sovraštvo pogosto usipa z vrha”.