Med prednostne naloge ob jesenskem vračanju v šolske klopi sodi tudi skrb za zdravje otrok, v splošnem interesu je namreč, da pouk poteka v živo v učilnicah.
Nova publikacija
Po besedah Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) je glavna prioriteta zagotoviti pouk v živo. Temu botruje kopica ukrepov, ki so jih poskusno uvedli že v preteklem šolskem letu, letos pa jih bodo še nadgradili.
“Dodatnih varoval, ki jih prejšnjo jesen ni bilo, je kar nekaj – testiranje, samotestiranje in predvsem cepljenje. Vse na tem mestu ponovno naprošamo, da se cepijo in tudi tako pomagajo, da se bo pouk jeseni lahko odvijal v prostorih šol, predšolska vzgoja otrok pa v vrtcih,” so pojasnili na MIZŠ.
Zavod RS za šolstvo, v sodelovanju z NIJZ, CPI in ravnatelji osnovnih in srednjih šol, na podlagi dosedanjih pristopov k izobraževanju v covid razmerah, pripravlja prenovljeno publikacijo z obrazložitvijo modelov organizacije izobraževalnega procesa, vezano na epidemiološko stanje v državi.
Da bi preprečili prenos morebitnih okužb, je poleg prezračevanje učilnic potrebno poskrbeti tudi za zdravo okolje v drugih prostorih šol, menijo na MIZŠ. Med njimi so izpostavili hodnike, garderobe ter jedilnice. Nove smernice bodo predstavili v prenovljeni publikaciji: “Zavod RS za šolstvo, v sodelovanju z NIJZ, CPI in ravnatelji osnovnih in srednjih šol, na podlagi dosedanjih pristopov k izobraževanju v covid razmerah, pripravlja prenovljeno publikacijo z obrazložitvijo modelov organizacije izobraževalnega procesa, vezano na epidemiološko stanje v državi”.
Prezračevanje in sterilizacija zraka
Nacionalni inštitut za javno zdravje je izdal priporočila glede nujnosti prezračevanja. Prezračevanje v klasičnem pomenu je seveda pomembno, izpostavili pa so tudi novejše metode, med drugim uničevanje bakterij ter sterilizacijo zraka.
“Na trgu obstajajo naprave, ki v procesu kroženja zraka skozi sterilizator zraka, v katerem so nameščena ena ali več UVC baktericidnih žarnic, s katerimi se doseže, da se zrak, katerega dihamo, očisti vseh virusov, mikroorganizmov in bakterij,” pojasnjujejo ter ocenjujejo, da so vzgojno-varstvene ustanove primerne za namestitev le teh.
Po nam znanih informacijah je dokazano, da UVC svetloba uničuje tudi novi koronavirus. Ker se UVC žarnice nahajajo v zaprtem ohišju so lahko v času delovanja naprave v prostoru prisotni učenci in učitelji in za njih ne predstavlja delovanje sistema nobene nevarnosti.
“Po nam znanih informacijah je dokazano, da UVC svetloba uničuje tudi novi koronavirus. Ker se UVC žarnice nahajajo v zaprtem ohišju so lahko v času delovanja naprave v prostoru prisotni učenci in učitelji in za njih ne predstavlja delovanje sistema nobene nevarnosti.”
Prva šola, ki je že opremljena z takim sistemom, je OŠ Stražišče pri Kranju, pojasnjujejo na MIZŠ.
Sistemi naj bodo učinkoviti in stroškovno sprejemljivi
O sistemih, ki so trenutno dosegljivi na trg in bi z njihovo pomočjo zrak lahko sterilizirali, je MIZŠ že obvestila občine in šole. “Na MIZŠ želimo, da se v čim krajšem času, na enostaven način in optimalno stroškovno učinkovito pristopi k reševanju, s ciljem zagotoviti maksimalno učinkovitost.”
Ministrstvo pripravljeno na sofinanciranje
Nove naprave seveda predstavljajo tudi finančni zalogaj, ki pa ga bo delno krilo tudi MIZŠ.
“V okvirih finančnih zmožnosti bomo poiskali sredstva za sofinanciranje naprav, za katere bi se odločile osnovne šole glede na sam objekt oz. ob upoštevanju izhodiščnega stanja posamezne šole. Za posamezne variante se bodo odločale osnovne šole na osnovi ponujenega s strani dobaviteljev, ki to izvajajo in imajo vse potrebne certifikate in reference,” pojasnjujejo