Znanstveniki na Kemijskem inštitutu so v sodelovanju s švedskimi raziskovalci razvili aluminijevo baterijo, ki je pomemben korak naprej od litij-ionskih baterij v naših telefonih, ki tačas veljajo za vrhunec tehnike.

Kemijski inštitut in  univerza v Göteborgu

Gre za skupno delo slovenskih in švedskih raziskovalcev na področju razvoja aluminijskih baterij, poroča Siol, ki ga vodita Robert Dominko s Kemijskega inštituta in Patrik Johansson z univerze v Göteborgu. Rezultati raziskave, pod katero se je podpisalo šest avtorjev, pa so objavljeni v reviji Energy Storage Materials.

Glavne prednosti revolucionarne aluminijeve baterije so, da je prijazna do okolja, bistveno cenejša od vseh drugih na trgu, napoveduje pa tudi revolucijo v rabi zelene energije.

Aluminija v naravi je veliko

Jan Bitenc, raziskovalec na Kemijskem inštitutu, je za omejeni portal dejal, bi akumulator lahko shranjeval tako sončno kot vetrno energijo. »Te baterije bi bile cenovno bistveno bolj ugodne. Če spremljate cene kovin, te v zadnjem času zelo naraščajo, hkrati pa jih je razmeroma malo. Obstaja skrb, da jih bo v prihodnosti zmanjkalo ali pa bodo postale enostavno predrage, ker bo surovin malo, povpraševanja pa čedalje več,« je dodal. Aluminijeve baterije so cenejše kot trenutne litij-ionske, poleg tega je aluminija v naravi veliko. Je tretji najpogostejši element v zemeljski skorji, zato bi bil primerna alternativa, četudi je zamisel tačas še v fazi razvoja in testiranj.

Nov koncept z organskim materialom

Koncepti aluminijevih akumulatorjev so doslej uporabljali aluminijevo anodo in grafitno katodo, ki pa ne omogoča dovolj visoke energijske gostote za praktično uporabo. Bitenc je razvil nov koncept z organskim materialom. »Če bomo pri razvoju uspešni in bomo dobili tudi dodatna sredstva, se bomo usmerili v razvoj prototipnih baterij, ki bodo že korak bližje komercialnim,« še navajajo na portalu Siol.