Regrat je priljubljena rastlina, ki najpogostje konča v solati, je pa tudi preizkušeno ljudsko zdravilo. Poln je vitaminov in mineralov ter drugih za zdravje koristnih snovi.
Prvi nabiralci regrata so v teh dneh že na travnikih, če ga boste kupili na stojnici, boste denimo za kilogram v Ljubljani odšteli tudi več kot 20 evrov, na mariborski tržnici naj bi ga prodajali po ceni od 8 do 10 evrov.
Z regratom dobimo moč in energijo
Dr. Rudolf Steiner, utemeljitelj biodinamičnega kmetijstva, pravi, da je regrat "nebeški poslanec", saj celemu okolju posreduje v kozmosu homeopatsko porazdeljeno kremenčevo kislino. Regrat je torej zelo dragocena rastlina, s katero je narava poskrbela, da spomladi dobimo moč in energijo po temnem zimskem obdobju, sta nam povedali Majda in Katja Temnik z biodinamičnega zeliščnega vrta in kmetije Majnika.
[[image_1_article_64029]]
Nadaljujeta, da regrata vsekakor ne nabiramo na gnojenih travnikih, v vinogradih, ob prometnih cestah in industrijskih conah. Pomembno je, da za uživanje nabiramo regrat, ki je rasel v čistem naravnem okolju, da se ne strupimo z nitrati. Regratov je več vrst, vse so užitne. "Tudi če jih zamenjamo za njim podobne radičevke, skrke, hrustavke in svinjake, ni nič hudega, ker so tudi vse te vrste užitne."
Niso pa užitni samo regratovi listi, temveč tudi cvetovi. Dr. Luka Kristanc (Samonikle užitne in zdravilne rastline na Slovenskem) priporoča regratov med za blaženje kašlja: 400 g regratovih koškov prelijemo s 0,5 l vode in sokom 5 pomaranč. Kuhamo pol ure, nato precedimo. Precejeni tekočini dodamo 1 kg sladkorja in kuhamo, dokler tekočina ne postane gosta kot med.
Gre za eno najbolj cenjenih zdravilnih rastlin
Ali je bolje nabirati majhne mlade lističe regrata ali starejše rastline? Nabiramo lahko oboje, so pa listi starejših regratov bolj grenki, pravita Majda in Katja Temnik. Kot še dodajata, je regrat ena izmed najbolj cenjenih zdravilnih rastlin, saj so zdravilni tako njegovi listi in cvetovi kot tudi korenine. Vsebuje grenčine, fitosterole, kumarine, flavonoide, fenolne kisline, inulin (v korenini do 40 odstotkov), sluzi in minerale. Grenčine v listih in koreninah regrata spodbujajo prebavo, krepijo tek in povečajo izločanje žolča. Regrat se uporablja proti vnetju sečil, ledvičnih kamnih in revmatoloških boleznih. Sodobne raziskave so dokazale njegovo protirakavo delovanje, regrat ščiti pred jetrnimi obolenji.
[[image_2_article_64029]]
Iz listov regrata običajno delamo solato, ki pa jo lahko obogatimo z ajdovo kašo. Ali pa naredimo toplo solato; v regrat umešamo kocke kuhanega krompirja ter ocvirke, v katere smo dali razredčen jabolčni kis.