Pod okriljem Agencije za varnost prometa in policije bo od danes do nedelje potekala nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov. Policijske uprave in specializirana enota za nadzor prometa bodo v tem tednu ob rednem delu nadzirale še tovornjake in avtobuse. Poleg tega bodo izvedli vsaj en poostren nadzor.

Akcija je usklajena s policijami drugih evropskih držav in jo koordinira Evropsko združenje prometnih policij ROADPOL. Nadzor bo usmerjen predvsem v preprečevanje in opozarjanje na najpogostejše kršitve, tako da bodo preverjali tudi tehnično brezhibnost vozil, pripetost tovora in hitrost vožnje.

Prav tako bodo preverjali upoštevanje obveznih počitkov in odmorov

Utrujenost voznika je namreč pomemben dejavnik tveganja, po podatkih Evropske komisije iz leta 2018 celo v približno 20 odstotkih nesreč, v katerih so udeležena tovorna vozila. Če spimo manj kot pet ur na noč, je verjetnost za udeležbo v prometni nesreči kar 4,5-krat večja. Če pa zaspani vozimo ponoči, do šestkrat bolj tvegamo, da bomo udeleženi v prometni nesreči, izpostavlja agencija.

Nadalje poudarjajo, da je pri tovornih vozilih in avtobusih še posebej pomembna ustrezna varnostna razdalja, saj je zavorna pot pri njih še daljša. Med ugotovljenimi kršitvami pri voznikih tovornih vozil pa letos izstopata neprilagojena hitrost in uporaba mobilnega telefona, pri čemer se število kršitev povečuje. Gre za pomembna dejavnika tveganja za nesrečo. Vozniki se morajo tega zavedati, prilagoditi hitrost vožnje in se med vožnjo odreči uporabi mobilnega telefona, so pozvali.

Pri voznikih tovornih vozil je bilo v prvih devetih mesecih letošnjega leta ugotovljenih 29.912 kršitev prometnih predpisov, od tega četrtina zaradi hitrosti, petina pa zaradi uporabe mobilnega telefona.

Agencija je spomnila na interaktivno publikacijo Avtocesta, pri kateri je tudi sama sodelovala. Vsebuje številne prometne primere in priporočila, kako ravnati, da bi jih kar najbolj varno razrešili. Interaktivnost publikacije zagotavljajo QR kode, ki bralca vodijo do filma ali animacije za razumljivejšo ponazoritev posameznih primerov. Številni se nanašajo na voznike tovornih vozil in avtobusov.