Za vinogradnike je zdaj obdobje, ko v vinogradih izvajajo rez vinske trte, ki je še vedno najpomembnejše vinogradniško opravilo, s katerim simbolično začenjamo nov vinski letnik. Rez lahko opravljamo v času od decembra do marca, po ljudskem verovanju s tem opravilom začnemo 22. januarja, ko goduje sv. Vincenc, zaščitnik vinogradov in vinogradnikov. Z rezjo vedno ustvarimo izhodišče za kakovost pridelka, z njo vplivamo na razporeditev očes na trtah, od česa so v nadaljevanju odvisni zaščita trte, zelena dela, kakovostna izhodišča, …

Ena od najpogostejših strokovnih napak so velike rane, ki jih ob rezi naredimo na trti

Osnovni principi rezi vinske trte se ne spreminjajo, spreminja pa se način izvedbe. “Predvsem dajemo veliko poudarek temu, da ob rezi na vinski trti ne naredimo velikih ran, saj so lahko te povezane s pojavom esce. Gre za zelo razširjeno bolezen prevodnega sistema trt po naših vinogradih. Glive prevodni sistem zamašijo, trta pa lahko posledično v dveh do štirih letih propade. In prav preko velikih ran, ki jih naredimo z rezjo, pride do okužbe z esco. Zato pri rezi ne smemo več izvajati takšnega “nasilja nad trtami”, kot so to počeli nekoč, da so imeli manj zelenih del. Na predavanih in predstavitvah rezi vinogradnikom večkrat povem, da se naj odločijo za tako imenovano mehko rez, torej rez brez uporabe žagice s poudarkom na ohranjanju vzgojne oblike in prevodnega sistema trt,” nam je povedal Marko Breznik, mag. kmet., zaposlen na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor.

FOTO: Marko Breznik

Dober rezač ima vedno pred očmi tekoče leto, boljši pa tudi vsa naslednja

Poznamo več različnih vzgojnih oblik rezi, na območju Podravja je najbolj razširjena enošparonska oblika, pri kateri privezovanje šparonov (več kot šest očes) opravimo po glavni žici. Rezniki (dve ali tri očesi) in čepi (eno oko) nam predstavljajo rezervo za naslednja leta. “Ko v vinogradu pogledamo trto z rozgami, vidimo vsa prizadevanja vinogradnika v pretekli sezoni, da je optimalno izvedel vsa opravila; od zelenih del, zaščite, podtikanja, vršičkanja, … Pri rezi nam je prvi cilj pridelek, drugi še pomembnejši pa ohranjanje vzgojne oblike in s tem nastavka za naslednje sezone. Dober rezač ima vedno pred očmi tekoče leto, boljši pa tudi vsa naslednja,” pravi Breznik.

FOTO: Marko Breznik

Kot dodaja, velja pravilo, da za rezačem vedno pride plevač. Pridelek se dokončno definira pri zeleni pletvi. “Do redčenja pridelka lahko pride zaradi pozebe, toče, divjadi, … V primeru, če pridelek ni zaščiten s protitočnimi mrežami ali ograjo pred divjadjo, predstavlja stroga rez od 8 do 12 očes veliko tveganje. Zato je smiselno ob rezi pustiti kakšno oko več, pri pletvi pa njihovo število zmanjšati. Če želimo buteljčno kvaliteto vin, zmanjšamo pridelek, pri tako imenovani litrski liniji pa na trti pustimo kakšen grozd več.”

Naš sogovornik je v preteklih tednih na območju celotne vinorodne dežele Podravje pripravil okoli 20 prikazov rezi vinske trte na terenu, ki se jih je udeležilo med 600 do 700 vinogradnikov in vinarjev.

FOTO: Mojca Praprotnik

Simptomi zlate trsne rumenice so vidni tudi pozimi

Marko Breznik ob koncu omenja še dve pomembni stvari: “Simptomi zlate trsne rumenice so opazni tudi v zimskem času. Rozge so počrnele, svetujemo, da z vidika preventive takšne trte s počrnelim lesom odstranimo ob rezi, torej pred odganjanjem očes. Začenja pa se obdobje nove skupne kmetijske politike 2023 – 2027, s katerim se ponovno vrača integrirana pridelava. Za vinogradnike je pomembno, da se v kontrolo integrirane pridelave grozdja prijavijo do 20. marca, ohranjajo pa se tudi nekateri ukrepi iz prejšnjega obdobja. Več informacij o tem pa je na voljo pri kmetijsko svetovalnih službi.”