Do podhladitve običajno pride, če je oseba izpostavljena izredno nizkim temperaturam, lahko pa tudi pri temperaturah nad 4°C, če je oseba mokra, prepotena ali v mrzli vodi, pišejo na Vizita.si.
Kdo je najbolj izpostavljen?
Podhladitvi so najbolj izpostavljeni starejši ljudje, predvsem tisti z nezadostno prehrano in neprimernimi oblačili, dojenčki, ki spijo v hladnih sobah, otroci brez nadzora, osebe pod vplivom alkohola, ljudje, ki veliko časa preživijo zunaj (vojaki, brezdomci, pohodniki, planinci, lovci), so še zapisali na omenjenem portalu. Predstavili so tudi znake podhladitve.
Znaki podhladitve
– drhtenje,
– izčrpanost,
– zmedenost,
– nerodne poteze rok,
– izguba spomina,
– otežen govor,
– zaspanost,
– težave z vidom,
– otrdelost mišic.
Pri otrocih so poleg naštetih znakov prisotni še svetlo rdeča in mrzla koža ter zelo nizka stopnja energije.
Normalna telesna temperatura človeka je nekje med 35 in 37 stopinj Celzija. O podhladitvi govorimo, ko pade telesna temperatura jedra telesa (notranjih organov in možganov) pod 35 stopinj. Pri splošni podhladitvi se upočasni delovanje encimskih sistemov, zaradi česar se telo pod določeno temperaturo ni več sposobno samo ogreti. Dejstvo pa je, da se pri nizki telesni temperaturi upočasni tudi presnova, kar lahko podhlajeno osebo tudi ohranja pri življenju.
Prva pomoč
Če opazite podhlajeno osebo, ji najprej izmerite telesno temperaturo. Če je ta nižja od 35 stopinj Celzija, takoj pokličite nujno medicinsko pomoč (112). Nato začnite z ogrevanjem osebe, še pišejo na Vizita.si. Žrtev prenesemo v toplo sobo ali zavetišče in ji odstranimo vsa morebitna mokra oblačila. Ko segrevate osebo, začnite najprej pri centralnih delih telesa, kot so prsni koš, vrat, glava in dimlje.