Joc Pečečnik, predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC), je ob robu podelitve zlatega ključa SBC bivšemu predsedniku Pahorju dejal, da bo leto 2023 katastrofalno leto, ki bo prineslo zelo težke razmere za podjetništvo. Ob tem je izrazil upanje, da bo vlada Roberta Goloba začela razmišljati manj socialistično in se usmerila v pomoč podjetjem.

V javnem pismu jo je prosil za pojasnila

Na njegove besede se je v intervjuju za Siol odzvala podpredsednica Gibanja Svoboda in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Dejala je, da upa, da bodo gospod Pečečnik in njemu podobni začeli razmišljati malo manj kapitalistično. Razložila je, da sta podjetništvo in gospodarstvo sicer zelo pomembna, toda da je treba najprej poskrbeti za socialno varnost ljudi, ki se srečujejo z veliko stiskami in težavami tudi na plečih podjetnikov in gospodarstvenikov, ki si ustvarjajo dobiček.

Predsednici državnega zbora je Joc Pečenik odgovoril v javnem pismu in jo prosil za pojasnila, “kje in kako sem postal kapitalist in zakaj mislite, da razmišljam preveč kapitalistično“.

Želi, da se v državi vzpostavi pošteno ekonomsko ravnovesje med najsposobnejšimi in najšibkejšimi

Zdaj se je ponovno odzvala predsednica državnega zbora: “Z gospodom Jocem Pečečnikom se ne bom spuščala v diskurz, še manj v konflikte, ker iskreno želim, da se v državi vzpostavi pošteno ekonomsko ravnovesje med najsposobnejšimi in najšibkejšimi,” je v daljšem zapisu na Facebooku sporočila Urška Klakočar Zupančič.

Z gospodom Jocem Pečečnikom se ne bom spuščala v diskurz, še manj v konflikte, ker iskreno želim, da se v državi vzpostavi pošteno ekonomsko ravnovesje med najsposobnejšimi in najšibkejšimi.

Dodala je, da zelo ceni slovenske gospodarstvenike in podjetnike, “še posebej tiste, ki so načelni, pošteni, ne izkoriščajo zakonskih ‘lukenj’ in imajo socialni čut“. Kot je zapisala, verjame, da je gospod Joc Pečečnik eden izmed takih podjetnikov, ki “s svojimi zaposlenimi ustvarjajo dodano vrednost, ki pa se ne meri samo v kapitalu, ampak v znanju, čustveni inteligenci in predvsem tudi v solidarnosti, kar pomeni blaginjo za vse,” je zapisala.

Urška Klakočar Zupančič je še spomnila na slovensko ustavo, ki določa, da je Slovenija pravna in socialna država, ki je dolžna poskrbeti za socialno varnost vseh svojih državljank in državljanov, ne glede na njihove osebne okoliščine, na katere ne morejo sami vplivati. “To pomeni, da mora biti ustrezna socialna politika ena od glavnih prioritet države. In to je bilo tudi bistvo mojega odgovora na izjavo, naj bo vlada manj socialistična, pri čemer pojasnjujem, da socializem v bistvu pomeni družbeno ureditev, kjer ima ekonomsko dominacijo država, ki vsaj teoretično ne omogoča izkoriščanja med družbenimi razredi,” je še poudarila v zapisu.