Vlada je zavrnila predlog novele Zakona o davku na dodano vrednost, ki ga je Državnemu zboru predložila skupina poslank in poslancev. Trdijo, da je področje mogoče urediti z ustreznim podzakonskim aktom, kar se bo, kot kaže tudi zgodilo.
Namesto predlaganega znižanja bo davek 9,5%
Skupina poslank in poslancev, s prvopodpisanim dr. Matejem T. Vatovcem, je Državnemu zboru v obravnavo in sprejetje predložila predlog novele Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1M), s katerim bi se s 1. julijem 2021 spremenila stopnja davka na dodano vrednost za menstrualne higienske izdelke, in sicer znižala s splošne stopnje 22 % na posebno nižjo stopnjo 5 %.
Po mnenju predlagateljev je znižanje nujno, kajti nakup za ženske pomeni visok življenjski strošek, ki ga moški nimajo. Zaradi tega predlagajo odpravo te neenakosti, znižanje davka pa bi ženskam omogočilo večjo dostopnost te osnovne življenjske potrebščine.
V seznam izdelkov za higiensko zaščito bodo dodani menstrualni higienski izdelki, s čimer se bo zanje obračunaval in plačeval davek na dodano vrednost po nižji stopnji 9,5 %.
Vlada je predlog zavrnila, pojasnjujejo pa, a je Ministrstvo za finance že pripravilo predlog dopolnitve 49. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost, in sicer tako, da bodo v seznam izdelkov za higiensko zaščito dodani menstrualni higienski izdelki, s čimer se bo zanje obračunaval in plačeval davek na dodano vrednost po nižji stopnji 9,5 %.
Z navedeno spremembo pravilnika se bo po trditvah vlade ukrep znižanja stopnje davka na dodano vrednost realiziral hitreje, kot bi bilo to mogoče s predlagano spremembo zakona.
Odslej enaka obdavčitev kot medicinska oprema
V zvezi s predlagano uvrstitvijo menstrualnih higienskih izdelkov v seznam dobav blaga in storitev, za katere se po zakonu uporablja posebna nižja stopnja 5 % pa vlada opozarja, da bi taka uvrstitev pomenila neenakost v obremenitvi podobnega blaga in storitev, za katere pa se po zakonu uporablja nižja stopnja 9,5 %.
Če bi menstrualne higienske izdelke uporabili 5 % davek pa vlada opozarja, da bi taka uvrstitev pomenila neenakost v obremenitvi podobnega blaga in storitev, za katere pa se po zakonu uporablja nižja stopnja 9,5 %.
V obdavčitev po nižji stopnji 9,5 % so vključene dobave medicinske opreme, pripomočkov in drugih sredstev, ki so namenjeni za lajšanje ali zdravljenje okvare ali invalidnosti in so namenjeni izključno za osebno uporabo, vključno z njihovim vzdrževanjem. Enako velja za dobave zdravil in določene druge dobave, ki so prav tako namenjene zadovoljevanju osnovnih življenjskih potreb končnih potrošnikov (npr. hrana, voda in stanovanja, če so del socialne politike), za katere se prav tako uporablja nižja stopnja 9,5 %.