Pred prvim spolnim odnosom je zelo pomemben posvet pri ginekologu, kjer se lahko dekleta pogovorijo o varni spolnosti in o preprečitvah neželenih nosečnosti in spolno prenosljivih bolezni, so na današnji novinarski konferenci na temo mladih in spolnosti opozorile strokovnjakinje. Na to, ali se dekleta za posvet odločijo, pa vpliva več dejavnikov.

Pred prvo izbiro kontracepcije je potreben temeljit posvet pri ginekologu, na odločitev deklet, ali posvet opravijo, pa vpliva več faktorjev, med drugim dostopnost ginekologov, odnosi v družini in pa spolna vzgoja. Dekleta, ki se doma bolj sproščeno pogovarjajo o spolnosti, imajo pri iskanju ginekologa določene privilegije, saj jim pri tem pogosto pomagajo mame. Večji problem so gospodinjstva brez podpore, kjer se dekleta sicer pogosto zavedajo potrebe po ginekologu, vendar se morajo z iskanjem ukvarjati same, je na današnji novinarski konferenci o mladih in spolnosti poudarila ginekologinja Mojca Grebenc.

Brez izbranega ginekologa okoli 200.000 žensk

V Sloveniji je trenutno na voljo 154 programov ginekologije na primarni ravni, kamor spadajo ginekologi, pri katerih se ženske lahko opredelijo in jih izberejo za svojega ginekologa, je še pojasnila Grebenc. Kljub temu pa brez izbranega ginekologa ostaja 200.000 žensk, starejših od 15 let. Da bi omogočili prost dostop za vse ženske, ki so upravičene do izbranega ginekologa, bi danes v Sloveniji potrebovali še več kot 50 ginekoloških programov, da pa bi obstoječe ambulante lahko tudi razbremenili, pa še okoli 20 programov, je še opozorila.

V Sloveniji sicer beležimo zelo nizke številke zaželenih splavov med ženskami, država pa je tudi med najboljšimi državami na svetu glede splavov, ki jih opravijo mladoletnice. V Sloveniji prav tako beležimo tudi nizko število mladostnih nosečnic, je še dodala Grebenc.

Večina mladih išče informacije na spletu

Pozitivno vlogo pri preprečevanju nosečnosti in splavov med mladimi igrajo tudi medicinske sestre, ki vstopajo v šolske prostor in tam o tem predavajo, je opozorila medicinska sestra Ksenija Noč. Učenci se že v petem razredu srečajo s pogovorom o možnosti cepljenja proti HPV, v šestem razredu pa spoznajo svoje telo. Predavanja o konkretni spolni vzgoji in spolno prenosljivih boleznih se začnejo v devetem razredu in nadaljujejo v srednjih šolah. O kontracepciji se lahko mladi pozanimajo tudi v lekarnah, kjer pa je pogosto težava pacientkam zagotavljati diskretnost, je opozorila farmacevtka Patricija Dolinar. V Sloveniji je hormonska kontracepcija sicer dostopna na recept, ki ga napiše ginekolog in je krita z osnovnim zdravstvenim zavarovanjem.

Večina mladih informacije o spolnosti medtem primarno išče na spletu, zato je zelo pomembno, kakšne forume in članke tam najdejo, so še poudarile strokovnjakinje. Zelo pomembna so tudi socialna omrežja in lokalno okolje, kjer medicinske sestre izvajajo delavnice, izobraževanja in promocije, je še poudarila Noč. Najbolj pogosta zaščita med mladimi je kondom, dekleta pa se zaradi številnih mitov bojijo hormonske kontracepcije, zato je te mite pomembno razbiti, so še pojasnile strokovnjakinje.