Medtem ko se bliža začetek kurilne sezone, so se cene energentov za ogrevanje povišale, kar lahko predstavlja izziv za gospodinjstva. Kljub temu, da so cene električne energije in zemeljskega plina še vedno regulirane, se cene lesnih goriv, kot so peleti in bukova drva, neprestano višajo. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je povedal, da bodo cene zemeljskega plina po izteku leta prepustili trgu, o cenah električne energije pa bodo v kratkem sprejeli dogovor, poroča Žurnal24.

Dražji peleti in drve

Peleti, priljubljena izbira za ogrevanje s pomočjo lesne biomase, so postali dražji v primerjavi s pomladjo. Trenutne cene za tono peletov razreda A1 z ustreznimi certifikati in prevozom se gibljejo med 450 in 500 evri, medtem ko so bile junija cene približno 15 odstotkov nižje. Marca so povprečno znašale 430 evrov. Na trgu so sicer tudi bistveno dražji peleti.

Tudi cene bukovih drv so se od pomladi do zdaj znatno povišale, še posebej pri specializiranih dobaviteljih in večjih trgovcih. Za paleto suhih drv, ki običajno meri med 1,7 in 1,8 prostorninskega metra, se zdaj plačuje med 250 in 350 evrov, vključno s prevozom. V primerjavi z marcem so se cene dvignile za od 14 do 25 odstotkov.

Sodeč po informacijah Žurnal24, zasebni ponudniki suhih drv nudijo nekoliko nižje cene, običajno med 75 in 90 evri na prostorninski meter na podeželju ter med 100 in 120 evri v mestih. Gre za cene za metrska drva, razžaganje je seveda dodatni strošek. Vse cene veljajo za suha drva, ki jih lahko kurimo že v prihajajoči kurilni sezoni.

Morda vas zanima tudi: DNEVNA: Koliko bomo letos v Mariboru odšteli za ogrevanje?

Zaradi teh cenovnih sprememb je pričakovati, da bodo gospodinjstva pred prihajajočo zimo pretehtala svoje možnosti za ogrevanje in iskala bolj ekonomske rešitve.