Zadnja leta se dimniški požari kar vrstijo, opozarja Oskar Neuvirt, višji gasilski častnik in pirotehnik v pokoju ter član Komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Slovenije in dodaja, da ljudje zaradi vse dražjega plina in kurilnega olja zakurijo v že pozabljena kurišča peči in štedilnikov. V porastu pa je tudi gradnja kaminov na drva in kaminskih peči. Naš sogovornik pojasnjuje, da do požara v dimovodni napravi pride zaradi vžiga (ne samovžiga, kot prevladuje laično mnenje) še gorljivih produktov v dimniku. »Vzrok je navadno slabo vzdrževanje dimnika, slaba vleka, dotrajanost dimnika ali celo slaba gradnja dimnika. Vse to pripelje do prekomernega nalaganja trdnih dimnih produktov na stene dimnika. Pomembno je pravilno kurjenje v kuriščih in primerno kurivo.« Kontrolirajmo loputo na pečeh, da bo zagotovljeno dovolj kisika za izgorevanje.
Požar v dimniku; vzroki, opozorila in gašenje
Pogosto se dogaja, da ljudje zakurijo v kurišču in ker morajo za nekaj časa od hiše, prekomerno naložijo gorivo in pri dobri vleki kaj hitro pride do vžiga v dimniku. Na podeželju pa je velikokrat vzrok za vžig slabo očiščen dimnik, sežiganje suhih orehovih lupin, luščin stročnic ali suhih koruznih storžev, ki v veliki količini sproščajo visoko temperaturo v dimnik. »Vsem tem nevarnostim in nevšečnostim se izognete z rednim čiščenjem dimnika. Priporočam vsaj dvakrat letno pri kuriščih na trdo gorivo.«
Pogosto se dogaja, da ljudje zakurijo v kurišču in ker morajo za nekaj časa od hiše, prekomerno naložijo gorivo in pri dobri vleki kaj hitro pride do vžiga v dimniku.
»Pozor, namerno izžiganje dimnika je lahko zelo nevarno. Nedolgo tega je prišlo na starejši stanovanjski hiši do eksplozije vodnega kotlička, ki je bil vgrajen v dimnik. Posledice so bile strašne, saj je gospodar izgubil življenje,« še dodaja Neuvirt.
Da je prišlo do požara v dimniku, nas opozarja močan črn dim iz dimnika ali celo leteče iskre, prasketanje v dimniku, vroče rozete, slabše izgorevanje v peči ali štedilniku, smrad po stanovanju in vroče stene dimnika. »V tem primeru nemudoma pokličite na 112 (center za obveščanje) in sporočite potrebne podatke za takojšnje aktiviranje gasilske enote. Po potrebi bodo gasilci aktivirali še dimnikarsko službo. Miselnost, da lahko dimnik zgori brez nadzora gasilcev in dimnikarjevega pregleda, je zelo zgrešena in nevarna.«
Vedite, da pri zlitju samo 1 litra vode v dimnik nastane 1700 litrov pare. Dimovod ne zdrži tega pritiska in pride do porušitve dimnika. Pri gorenju dimnika lahko nastane tudi 1000 in več stopinj Celzija.
Gašenje dimnika z vodo je zelo nevarno.« Vedite, da pri zlitju samo 1 litra vode v dimnik nastane 1700 litrov pare. Dimovod ne zdrži tega pritiska in pride do porušitve dimnika. Pri gorenju dimnika lahko nastane tudi 1000 in več stopinj Celzija. Ko čakate na prihod gasilske enote, odstranite vse gorljive materiale od dimnika, obvestite vse stanovalce in jih opozorite na morebitne posledice požara. Gorenje v dimniku namreč navadno poteka delno nepopolno in nevarnost nastanka strupenega ogljikovega monoksida je velika, »svetuje Oskar Neuvirt in dodaja: »Ne odpirajte dimniških vratc na podstrešju ali čistilnih vratc v kleti ali pritličju. Možno je tudi gašenje dimnika, vendar za to se gasilska enota odloči v izjemnih primerih, kadar zunaj močno piha veter in raznaša iskre na sosednje objekte ali v naravo, kjer bi lahko prišlo do vžiga.Med požarom v dimniku ne kurimo oziroma kurjenje prekinemo. Poskrbimo, da bo po požaru dimnikar pregledal dimovodno napravo v celoti. Možnosti, da je požar pustil posledice na tuljavah ali stenah dimnika, so velike.«
Dimniški požar, ki ni kontroliran s strani gasilske enote, pa nam predstavlja še več nevarnosti. Močno se segrejejo stene dimnika, predvsem pri odprtinah − priklopih, ki jih ne koristimo in so zaprte s kovinsko rozeto. Če je preko rozete nalepljena tapeta ali zraven prislonjen del pohištva, se lahko razvije požar, ki ga sprva sploh ne bomo opazili.
Navadno ima dimnik na podstrešju tako imenovana topla oziroma čistilna vratca. Ta morajo biti vsako leto pregledana in morajo dobro tesniti. Ko se požar v dimniku širi po tuljavi navzgor, se lahko ob slabih dotrajanih vratcih razširi na podstrešje. »Brez slabe vesti lahko povem, da imajo naše stanovanjske hiše v večini primerov na podstrešju ogromno nepotrebne gorljive krame. Vedite, da red in čistoča na podstrešju preprečujeta nastanek požara.«
Pojavljajo se tudi stropni ali stenski požari
S kurilno sezono pa so povezani še nevarni stropni ali stenski požari. Gasilci beležijo veliko primerov požarov zaradi nestrokovne izdelave kurišča, predvsem kaminov in raznih peči za kuhanje in gretje. »Pri teh delih se ne zanašajte na tisto »sam svoj mojster«, ker nas bo to drago stalo. Takšna dela prepustimo strokovnjakom. Bil sem prisoten pri stropnem požaru, ko je lastnik hiše postavil lončeno peč kar na parket. Po nekaj sezonah je opeka na tleh dotrajala in po stanovanju se je začel širiti strupen dim. Peč smo morali podreti, da smo prišli do žarišča požara v tleh oziroma stropu in ga pogasili. Če se to zgodi ponoči, je zastrupitev stanovalcev z ogljikovim monoksidom neizbežna. Neredko se v večstanovanjskih zgradbah zgodi, da nekdo priključi kakšno dodatno peč na trdo gorivo kar na zračnik, ki je napeljan samo na podstrešje. Do požara je le še korak,« opozarja Neuvirt.
Bil sem prisoten pri stropnem požaru, ko je lastnik hiše postavil lončeno peč kar na parket. Po nekaj sezonah je opeka na tleh dotrajala in po stanovanju se je začel širiti strupen dim.
Reklo, da ko vidimo dimnikarja, se primimo za gumb, ker to prinaša srečo, še kako drži. Dimniški požar namreč lahko uniči vse naše premoženje, v hišo pa prinese nasluteno nesrečo.
Oskar Neuvirt zapiše še pripoved prijatelja gasilca in dimnikarja:
Poklicali so me na neko kmetijo, kjer so imeli veliko krušno peč. Gospodar je potarnal, da slabo gori in se kadi po stanovanju. Ko sem prišel do hiše, se je že takoj videlo, da gre za požar v dimniku. V hodniku je bilo vse črno od dima. Odprl sem vrata krušne peči. Pred mene se je kar vlila žareča gmota smole, ki je tekla po dimniku. Za nameček pa se je zaradi “napihnjenih” gorečih saj zabil še priključek iz krušne peči do dimnika. S prodorno žico sem prebil ta del, da je bil omogočen vlek, nato pa je zabobnelo po tuljavi kot v peklu. Obvestil sem gasilce in potem še kakšne dve uri spremljal gorenje, nato pa sem še enkrat očistil dimnik, tako da sedaj ni v njem niti sledu saj. Edina škoda, ki je nastala, je črn oplesk v hodniku. Tokrat se je srečno končalo, pa še gospodar me ne bo nikoli več odgnal.
Uporaba in prodaja pirotehnike sicer letos prepovedani, za v prihodnje pa kljub temu ne bo odveč nekaj nasvetov
Nova ureditev, ki jo je za čas med božičnimi in novoletnimi prazniki sprejela Vlada Republike Slovenije predvideva tudi prepoved prodaje in uporabe pirotehnike ter prirejanja ognjemetov. Prepoved sicer ni bila pričakovana, nenazadnje so nekaj pirotehničnih izdelkov na policah ponujali tudi nekateri trgovci.
Oskar Neuvirt pravi, da ogenj spremlja človeka že od nekdaj in vedno mu je bil po eni strani prijatelj, na drugi pa sovražnik. Med božičnimi in novoletnimi prazniki je ognja okrog nas več kot običajno. Zakaj je tako? »Pravega odgovora ne najdem, pa vendar vam bom poskušal ta fenomen opisati nekoliko drugače.«
Nekoč sem bil priča dogodku, ki mi bo ostal za vedno v spominu. Na zabavi ob prihodu dedka Mraza je bil organiziran krajši ognjemet. Starši in otroci so zrli v osvetljeno nebo, kjer se je lesketalo na stotine različnih lučk, iskric ter raznih svetlečih umetnin pirotehnikov. Oče je držal malega fantiča, starega tri do štiri leta, za roko. Fant je z drugo rokico nenehno kazal očetu v smeri ognjemeta: »Ati , lej lucke, ati, lej lucke!« Otrok je neizmerno užival v predstavi. Pomislil sem, kako sedaj otroku reči, da je ognjemet nekaj grdega, če pa dejansko ni. Potem ko sem tako razmišljal, se je zgodilo. Neka baraba, da ga drugače ne znam imenovati, je vrgel petardo prav temu fantiču pod noge. Počilo je iznenada in fantek se je oprijel očeta ter krčevito zajokal. Oče je otroka odnesel v avto. Odpeljala sta se. Skozi zadnjo šipo sem še za trenutek videl objokan otroški obrazek in avto je izginil za ovinkom. Dedku Mrazu je takrat eno darilo ostalo v košu, očetu pa neprijeten spomin na ognjemet in obisk dedka Mraza. Fantič je sedaj, nekaj let po tem dogodku, verjetno že pozabil na to neprijetno doživetje.
Pri nepravilni uporabi predmetov zabavne pirotehnike in pri neupoštevanju navodil proizvajalca se lahko poškodujemo, zanetimo požar ali povzročimo stres pri ljudeh in živalih.
Še nekaj nasvetov za tiste, ki ne marate ognjemetov, petard in podobnih zadev:
– V stanovanjih zaprite okna in vrata, spustite rolete, počistite oziroma odstranite na terasah in balkonih vse gorljive predmete;
– Hišne ljubljence zaprite v varen prostor;
– Vedno računajte, da lahko prileti kakšna raketa ali petarda iz nadstropja nižje ali višje. Lahko dobite kak »projektil« od sosedov ali celo od domače družbe, ki bo polnoči odšla na dvorišče.
Najpogostejše napake pri uporabi
Ker očitno, kljub krizi, tudi letos ne bo šlo brez zabavne pirotehnike, naj omenimo še najpogostejšo napako pri uporabi:
»Izstreljevanje raket s smerno leseno palico je najbolj nepredvidljivo. Ljudje zapičijo to palico v zmrznjen sneg ali zemljo, prižgejo motor rakete in tedaj se zgodi. Raketa ne more varno poleteti, ker jo palica zadržuje, in lahko spremeni smer. Požar in poškodba sta hitro tu. Takšne rakete izstrelite iz posebne cevi ali kar iz zaboja s praznimi steklenicami. Upam, da ne bo ta moj nasvet sedaj izgovor, da morate do polnoči izpraznit cel zaboj pijače!«
Izstreljevanje raket s smerno leseno palico je najbolj nepredvidljivo. Ljudje zapičijo to palico v zmrznjen sneg ali zemljo, prižgejo motor rakete in tedaj se zgodi. Raketa ne more varno poleteti, ker jo palica zadržuje, in lahko spremeni smer.
Tako mladi kot starejši vedno izumijo kaj novega in nič jih ne izuči, dokler se ne osmodijo, opečejo ali celo huje poškodujejo. Tudi proizvajalci vsako leto izumijo kaj novega. “Sedaj je v modi namizna pirotehnika. Na torte ne prižigamo več svečk ampak male ognjemete, ognjena kolesa, rakete in do požara je le še korak. Kaj hitro se lahko zgodi, da se nam bo na zabavi pridružila nočna izmena gasilcev in ker ste jih povabili, je lepo če jih še pogostite. Nedavno sem na neki čagi moškim razlagal, kako se pravilno izstreli raketa s smerno palico. Postaviti jo je treba v steklenico in ker se prazna steklenica hitro prekucne, nam raketa kaj hitro odleti na sosedov balkon. Zato je najbolje, da uporabimo še zaboj. Po kakšni uri so fantje že bili naliti kot opice. Kam se vam mudi, noč je še dolga, sem jih opozoril. Radi bi spuščali rakete pa še nimamo praznega zaboja, so me zabili nazaj.”
Naj se sliši čudno, ampak nekaj je k improvizaciji pripomogla tudi zakonodaja. Ker lahko legalno kupimo le manjše pasje bombice, ki bolj prasketajo kot počijo, si fantje izmislijo vezanje petard v snope, metanje v votle predmete, polnjenje vrečk s plinom itd …
Kako se pravilno izstreli raketa s smerno palico? Postaviti jo je treba v steklenico in ker se prazna steklenica hitro prekucne, nam raketa kaj hitro odleti na sosedov balkon. Zato je najbolje, da uporabimo še zaboj.
“Pravi gadi so bili fantje, ki so na streho avtomobila namestili 3 metre dolgo kovinsko cev in vanjo spuščali plin iz jeklenke. Na cev je bila privita avtomobilska svečka, preko katere so sprožili eksplozijo plina v cevi. Policaji so fante lovili po celotnem Dravskem polju, saj so s svojo »mobilno petardo« nenehno menjavali lokacijo. Pa so fantje sami prenehali, kajti nekaj je šlo narobe in plin jih je tako zasmodil, da so policisti najprej pomislili, da so srečali ekipo dimnikarjev.”
Ker lahko legalno kupimo le manjše pasje bombice, ki bolj prasketajo kot počijo, si fantje izmislijo vezanje petard v snope, metanje v votle predmete, polnjenje vrečk s plinom itd …
Torej, če že ne gre brez zabavne pirotehnike, počnite to varno in po predpisih. “Pa da ne pozabim, stanovalci v pritličju blokov, ne kupujte petard, itak jih boste dobili v izobilju od sosedov nad vami,” pripomni Neuvirt in nadalje svetuje, da naj imamo v bližini vedno vedro hladne vode za morebitno prvo pomoč ali gašenje. »Če katero sredstvo zataji, ga pustite pol ure pri miru, potem ga potopite v vedro vode.«
Naj bodo iskrice v očeh, je dal Oskar Neuvirt naslov temu primeru iz prakse:
Bilo je nekaj minut pred polnočjo na silvestrovo. Dobili smo klic na pomoč iz stanovanjske soseske na Pobrežju. Iz kleti pritlične hiše se je močno kadilo iz vseh možnih odprtin. Nikjer nikogar. Pristopil je le najbližji sosed z litrom šampanjca v roki.
»Mislim, da so odšli na silvestrovanje na Pohorje,« je še povedal.
Hitro smo sklepali, da požar ni nastal kar sam od sebe, in ko sta vstopila dva gasilca v klet, sta opazila, da je bil en prostor v kleti obložen s kartoni. Našla sta novoletno jelko, kozarce, pijačo, tranzistor. Hitro smo pogasili požar in prezračili prostore. Preiskali smo stanovanje. Našli nismo žive duše. Potem se je nenadoma na lesenih stopnicah, ki vodijo na podstrešje, pojavil fant, star okrog 12 let.
»Kaj pri vragu delaš na podstrešju?« smo ga vprašali.
»Malo smo s sosedovimi otroki proslavljali, pa sta se vnela smrekica in karton,« plašno prizna.
»Kje so ostali?« smo vprašali malo panično.
»Vsi so pobegnili domov,« pove fant in mi smo si oddahnili, kajti verjetnost, da bi se kdo zadušil v dimu, je bila velika.
Prispela je policija, ki je zatem o požaru obvestila starše. Kako so reagirali starši, ne vem. Zbrali smo se pred hišo in sosedje so natočili šampanjec. Skupaj smo nazdravili novemu letu, ki bi se lahko začelo zelo tragično.
Za konec še deset zapovedi za bližajoče se novoletno rajanje
1. Bodite ”pameten” uporabnik. Vedno kupujte ognjemetne izdelke v specializiranih prodajalnah, ki imajo dovoljenje za promet z eksplozivi. Nikoli ne kupujte prepovedanih ognjemetnih izdelkov.
2. Upoštevajte navodila. Spoštujte zakone, ki določajo kaj je dovoljeno in kaj prepovedano. Nikoli ne predelujte izdelkov zaradi povečanja učinka.
3. Uporabljajte zdrav razum. Vedno preberite in upoštevajte navodila za uporabo. Ko kupujete izdelke se prepričajte, da je zunanjost izdelka cela (da ne izpadajo pirotehnične zmesi) ali so na otip vlažni.
4. Nadzorstvo staršev ali skrbnikov mora biti stalno prisotno. Majhni otroci ne smejo uporabljati ognjemetnih izdelkov, tudi čudežna svečka je ob nepravilni uporabi lahko nevarna.
5. Ena je najboljše število za prižiganje ognjemetov. Ognjemetne izdelke se prižiga posamično, se hitro umakne in zadrži gledalce na predpisani varni razdalji.
6. Nikoli ne uporabljajte ognjemetnih izdelkov v zaprtih prostorih. Prižigajte na prostranih območjih stran od hiš, avtomobilov in gorljivih materialov.
7. Nikoli ne streljajte, merite ali mečite ognjemetnih izdelkov v smeri drugih oseb.
8. Zaščitite se! Uporabljajte zaščito za oči. Nikoli ne postavljajte delov svojega telesa nad ognjemetni izdelek.
9. Vedno imejte pripravljeno vedro vode za morebitno gašenje ali za potopitev vročih delov ognjemetnih izdelkov.
10. Nikoli ponovno ne prižigajte ognjemetnih izdelkov, ki so zatajili. Počakajte vsaj 15 minut in jih nato potopite v vedro vode.