Jesen je tu in konec prejšnega meseca se je začela jesenska akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo trajala predvidoma do 15. novembra. V tem času je zato potrebna posebna previdnost staršev in lastnikov psov. Posebej za lastnike psov je v času postavljanja vab priporočljivo, da jih na sprehode vozijo privezane, če pa se že zgodi, da pes vabo poje, pa pojasnjujejo, da je ta za psa neškodljiva. Je pa mogoče, da psi odvržene vabe, ki se načeloma mečejo na gozdnata območja, prenesejo v bližino poseljenih območij, kjer lahko pridejo v stik z otrokom.
Vabe odvržejo iz letal
Vabe, v katerih je cepivo, sicer odmetavajo s pomočjo letal z višine okoli 300 metrov. To počno dvakrat letno in sicer spomladi ter jeseni. V vsaki akciji namestijo več kot 400.000 vab za lisice.
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pojasnjuje, da se vab za lisice ne dotikamo, o tem pa moramo poučiti tudi otroke. Če jo najdete na svojem dvorišču, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm, gozd ali smeti.
Nevarna je ampula, ki je v vabi
Vaba je sicer sestavljena iz zunanjega ovoja in notranje vsebine (ampule s cepivom). In kaj storiti, če pride vsebina vabe, če se kapsula predre in iz nje izteče cepivo, v stik s sluznico ali svežo rano? Takšen stik se obravnava kot ugriz stekle živali. Mesto najprej 15 minut spiramo z milnico ali samo z vodo, človek pa mora nujno in nemudoma obiskati zdravnika.Tega je potrebno obiskati tudi, če vas ugrizne ali opraska potepuška ali divja žival.