V teh lažnih spletnih trgovinah goljufi zlorabljajo blagovno znamko Salomon, opozarjajo na Varni na internetu. Pod pretvezo, da gre za outlet trgovino priznane blagovne znamke, vabijo k nakupu z izjemno nizkimi cenami artiklov. Vsi artikli so občutno znižani in na voljo za (brezplačno) dostavo.
“Hiter pregled na whois.domaintools.com pokaže, da je bila domena registrirana pred kratkim. Na spletni strani najdemo le kontaktni obrazec, drugih podatkov ni. Z nakupom goljufom posredujete podatke bančne kartice, a tudi plačilo po povzetju ne zagotavlja varnega nakupa,” so zapisali.
Pred vsakim spletnim nakupom si vzemite dve minutki in preverite spletno trgovino, saj lahko v poplavi najrazličnejših ponudnikov naletite na lažno spletno trgovino ali trgovino s ponaredki. Žal ni enega samega znaka, ki bi z gotovostjo kazal na spletno prevaro, ampak moramo preveriti in kombinirati več sumljivih znakov.
Sumljivi znaki v spletni trgovini so sodeč po SI-CERT:
- Neverjetno nizke cene: Če ponudba po predstavitvi, ceni ali drugih lastnostih močno odstopa od preostalih, je to zanesljiv razlog za previdnost.
- Velike obljube: Čisto vsi artikli so na zalogi, dobavljivi takoj, trgovec pa obljublja še brezplačno dostavo po celem svetu.
- Nobenih podatkov o trgovcu: Kdo sploh stoji za spletno trgovino? Katero podjetje je to, kje se nahaja?
- Nobenih kontaktnih podatkov: Preverite, kako lahko kontaktirate trgovca. Je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in nobenega drugega kontakta? Je telefonska številka izmišljena? Največkrat napišejo kar 123456789.
- E-mail naslov je od brezplačnega ponudnika: Spletni goljufi za komunikacijo uporabijo brezplačni poštni predal (gmail.com, hotmail.com itd.), kar je še en znak, ki lahko kaže na prevaro.
- Preverite domeno: Na strani http://whois.domaintools.com/ lahko preverite, kje in kdaj je bila domena registrirana in kateri kontaktni podatki so navedeni. Včasih lahko že na podlagi teh podatkov sklepamo, da nekaj ni v redu, npr. spletna trgovina se hvali z dolgo tradicijo, domena pa je registrirana kakšen mesec nazaj ali pa je bil pri registraciji domene uporabljen brezplačen elektronski naslov.
- Ob plačilu se v naslovni vrstici ne izpiše HTTPS: Je vpis kreditne kartice varen? Če boste plačali s kreditno kartico, vedno preverite, da se v naslovni vrstici izpiše HTTPS, kar dokazuje, da gre za varno povezavo. To pomeni, da je prenos podatkov o kreditni kartici šifriran ter tako skrit pred očmi morebitnih vsiljivcev v omrežju.
Še en trik, ki vam pokaže, če gre morda za lažno trgovino – preverite kam vodijo povezave za družbena omrežja v spodnjem delu spletne strani – če ne vodijo na uradno stran trgovine, potem je to lahko znak, da gre za prevaro, so še zapisali.