Danes obeležujemo svetovni dan možganske kapi. Gre za najpogostejšo nevrološko bolezen po vsem svetu. V Sloveniji jo na leto doživi 4000 ljudi, od tega jih letno v UKC Maribor zdravijo okoli 600.
Možgansko kap je treba obravnavati enako hitro kot srčni infarkt ali hudo poškodbo.
Do možganske kapi pride kadar je, zaradi nezadostne oskrbe možganov s krvjo, delovanje le-teh moteno. Simptomi so vidni v nekaj sekundah ali minutah, le-ti so odvisni od območja možganov, ki je bilo prizadeto. Najpogostejši simptomi so motnje vida, ohromelost, nemogoče premikanje ene strani telesa, povešen ustni kotiček, nerazločen govor, nezmožnost razumevanja, pri hujših oblikah lahko oseba izgubi zavest.
V kolikor sumite, da je človeka zadela možganska kap, preverite GROM
Govor – Posamezniku povemo preprost stavek in ga prosimo, da ga ponovi za nami. V kolikor ga je doletela kap, si bo stavek težko zapomnil in ponovil ali pa ga sploh ne bo mogel ponoviti.
Roke – Preverimo ali lahko oseba iztegne obe roki v višino ramen, bolniku z akutno možgansko kapjo bo ena roka takoj omahnila.
Obraz – Osebo prosimo, da se nam nasmeji. Znak možganske kapi je, da ima eno stran povešeno.
Mudi se – V kolikor opazite prej omenjene simptome takoj pokličite 112 in povejte, da sumite, da je osebo zadela možganska kap.