V posameznih vrtcih v zadnjem obdobju opažajo visoko število otrok, ki so bili pozitivni na testiranjih. Ravnatelji tako pred vnovičnim odprtjem staršem polagajo na srce, da v vrtce pripeljejo le otroke, ki so popolnoma zdravi. V ponedeljek se namreč ponovno odpirajo vrtci za vse otroke.
“Naj vas še enkrat vljudno prosim, da otroka, ki ni popolnoma zdrav in ima simptome (kašelj, vročina, izguba vonja in okusa…) ne pripeljete v vrtec, ker je s tem ogroženo zdravje otrok in zaposlenih ter pedagoški proces za celoten oddelek. Ob pojavu okužbe pa je potrebna napotitev v karanteno za celotno skupino,” je med drugim sporočil mag. Damjan Gašparič, ravnatelj OŠ Fram.
Priporočila za ravnanje v karanteni na stalnem/začasnem naslovu
Karantena na domu je ukrep, s katerim zdrava oseba po visoko rizičnem stiku z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba z virusom SARS-CoV-2, ali po prihodu iz tujine, omeji svoje stike z drugimi ljudmi (se samoosami na stalnem, začasnem ali drugem naslovu). Traja 10 dni od zadnjega visoko rizičnega tesnega stika oziroma od prihoda v Slovenijo (v kolikor ste bili v karanteno napoteni ob vstopu v Slovenijo). Namen karantene na domu je preprečevanje širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 oziroma bolezni covid-19, navajajo na NIJZ.
Karantena traja 10 dni od zadnjega visoko rizičnega tesnega stika z osebo s covid-19 oziroma 10 dni od prihoda v Slovenijo (za osebe, ki so bile v karanteno napotene ob vstopu v Slovenijo). V primeru, da imate v času karantene nov visoko rizičen stik z bolnikom (najpogosteje se to zgodi v družini, ko na novo zboli družinski član, ki je bil že v karanteni), se vam karantena podaljša. Karantena se zaključi, ko mine 10 dni od zadnjega visoko rizičnega tesnega stika z novo potrjenim bolnikom s covid-19.