V Sloveniji se približno le 0,1 odstotka otrok rodi izven zdravstvenih ustanov. V ta delež so všteti tako načrtovani kot nenačrtovani porodi. Registra načrtovanih porodov na domu, kot so nam pojasnili v UKC Maribor, v Sloveniji še nimamo. V Avstriji in Nemčiji se doma rodi približno 1,5 odstotkov otrok, na Nizozemskem pa med 20 in 30 odstotkov.
Porast porodov na domu
O porodu na domu smo govorili tudi z Mariborčanko Willmo, ki je, kot sama pravi, strastno zaljubljena v porode: »Porodi, nosečnost, dojenčki.. so moja strast.«. Je mama štirih otrok, od tega je zadnje tri rodila doma. Prav tako je soustanoviteljica mednarodnega dneva porodov doma, ki poteka 6. junija. V preteklem letu se je obeleževanju praznika pridružilo 32 držav iz vsega sveta.
Čeprav je sama aktivna porodna aktivistka že sedem let, porast zanimanja za porod na domu opaža šele v zadnjih dveh letih. »Porodi doma so na splošno še vedno v veliki meri tabu tema oz. so označeni kot nekakšno skrajno, nevarno početje,« meni Willma.
»Zase lahko rečem, da sem se pri prvem porodu, ki je potekal v porodnišnici izgubila, pri drugem – prvem doma sem se našla, pri tretjem sem se začutila, spoznala.«.
Drugem porodu http://visfeminea.blogspot.si/2010/12/cista-magija.html
Tretjem porodu http://visfeminea.blogspot.si/2011/02/z-energijo-nabit-mir.html
Svojo porodno izkušnjo v porodnišnici je doživela kot “žrtev”, čeprav bolnica daje občutek varnosti, porod v porodnišnici pa običajno ni tista izkušnja, ki nam jo je narava namenila. Sama je nekoč spadala med ljudmi, ki so bili proti rojevanju doma, a ko je odkrila resnice o porodu, prvinske zakone poroda, potem kot pravi, zanjo porod v porodnišnici ni bil več realna opcija: »Po izkušnji poroda doma pa je praktična izkušnja teorijo le še potrdila.«.
Vsak porod doma je bila dobro premišljena odločitev z veliko mero priprav.
Doma je rodila tri otroke, a vsak porod je bil drugačen. Ženska, ki se odloči roditi doma, mora dobro poznati svoje telo in biti povezana z njim. Nekoliko več mora vedeti o samem poteku poroda in ostalih stvari, ki so s tem povezane. Varno in odgovorno izpeljan porod doma je namreč takšen porod, kjer je pri porodu prisotna babica, ki je z ustrezno opremo pripravljena na porod doma in se zaveda kaj to pomeni – tako na fizičnem kot psihičnem nivoju.
Za željo po porodu doma se lahko skrivajo strahovi
Tistim, ki razmišljajo o porodu na domu svetuje, da naj najprej ugotovijo od kod jim želja po porodu doma. »Lahko se za to željo skrivajo strahovi, ki pa jih je smiselno ozavestiti in se z njimi soočiti še pred porodom, saj nas življenje večkrat skozi izkušnje uči, da smo močnejši kot si mislimo in nas pelje skozi izkušnje, pred katerimi želimo zbežati,« svetuje. Prav tako meni, da je smiselno, da se ženska, ki o tem razmišlja pogovori s tistimi, ki so že rodile doma, saj lahko dobi dragocene nasvete.
Stroka porod na domu odsvetuje, a se zavedajo, da je potrebno to področje urediti.
Porod na domu je star toliko kot človeštvo in se je prakticiral dolga stoletja. Kot nam je dejala Tamara Serdinšek, dr. med. specializantka ginekologije in porodništva pa nekatere novejše raziskave navajajo, da je pri njih stopnja neželenih zapletov pri novorojenčkih višja kot pri porodih v porodnišnicah. Stroka porod doma odsvetuje, se pa strinja, da bo potrebno to področje urediti, saj je trenutno zelo neurejeno. Trenutno ni predpisov, ki narekujejo kdo lahko porode na domu izvaja, pod kakšnimi pogoji, s kakšno premo,..
»Nas pa kot porodničarje pri porodih na domu skrbi predvsem pojav za življenje ogrožajočih zapletov kot npr. padec srčnih utripov pri plodu, poporodna krvavitev, pri katerih so za reševanje tako materinega kot otrokovega življenja odločilne minute,« še dodaja Serdinškova.