V skladu s 26. in 27. členom Zakona o medijih zahtevamo, da v mediju Maribor24.si, na povezavi: https://maribor24.si/slovenija/ali-se-v-casu-epidemije-izkorisca-trgovke, pod objavljenim prispevkom ”Ali se v času epidemije izkorišča trgovke?” in z enakovredno velikostjo pisave, najkasneje v 24-ih urah od prejema te zahteve, objavite spodnji popravek oziroma prikaz drugih oziroma nasprotnih dejstev:

”Popravek oziroma prikaz nasprotnih dejstev na članek z naslovom ”Ali se v času epidemije izkorišča trgovke?”.

11. 4. 2020 je bil v mediju Maribor24.si objavljen prispevek o tem, da so zaostreni pogoji dela, višji higienski standardi in stalna izpostavljenost okužbi poslabšali že tako otežene razmere trgovk v diskontnih trgovinah, konkretno v Lidlu, kar ne drži.

Dejstvo je, da je odpiralni čas trgovin krajši, s tem pa je krajši tudi delovni čas zaposlenih. Manko ur bodo zaposleni izravnali v referenčnem obdobju, kot to terja Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije, pri čemer to nikakor ne pomeni, da poletnega dopusta za njih ne bo, kot je bilo zapisano v prispevku. Tudi ne drži, da naj bi Lidl Slovenija delavke v trgovinah silil, da bi morale 60 odstotkov letošnjega dopusta porabiti do glavnega (poletnega dela). Podjetje je definiralo pravila izrabe letnega dopusta za 2020 za vse svoje zaposlene enako (ne samo za delavce v trgovinah). Postavljena pravila določajo, da naj vsi zaposleni izrabijo star dopust (za leto 2019) do konca junija 2020. Glede izrabe letnega dopusta za leto 2020, pa je bilo vsem zaposlenim dano navodilo, da polovico (50%) načrtujejo in izrabijo do konca avgusta 2020, seveda v skladu z dogovori znotraj ekipe in z vodjo. Tako navodilo je v skladu s 162. členom ZDR-1. Obvestilo o načinu izrabe letnih dopustov je bilo 9. 4. poslano vsem vodjem in tudi objavljeno na intranetu.

Tudi ne drži, da naj bi vsaka trgovka prejela tri pralne maske, ki naj bi jih po navodilih morale menjati vsaki dve uri, s čimer v osemurnem delovniku navodilom ne morejo zadostiti in so ali brez maske ali pa da jo nosijo predolgo. Vsak zaposleni v trgovini je res prejel tri pralne maske, ki ne prepuščajo vlage. Navodilo o njihovi uporabi je bilo dano s strani pooblaščenca za varnost in zdravje pri delu in je bilo poslano v vse trgovine. Navodilo, ki je bilo posredovano zaposlenim, se glasi: Maska se lahko nosi, dokler se ne ovlaži, kar je približno 3 ure, oziroma pri fizično manj aktivnem delu tudi dlje.

Dodatek v višini 200 evrov bruto, ki ga je Lidl Slovenija sam kot delodajalec na podlagi sklepa poslovodstva zaradi velikih dodatnih obremenitev izplačal delavcem, ki so delali vsaj 2 dni v tednu med 9. in 15.marcem, ko so kupci opravljali izrazito velike nakupe v izjemnem številu, ni t.i. krizni dodatek, kot ga je uvedla država s t.i. mega korona zakonom. Da znesek sovpada z višino, kot jo je določila država, je naključje. Delavci tako niso bili v ničemer prikrajšani, pač pa dodatno nagrajeni, kar je bil tudi namen podjetja. Podjetje bo izplačalo tudi dodatek, kot ga določa t.i. mega korona zakon, v rokih in na način, kot je predpisan.

V prispevku je tudi očitek o tem, da Lidl Slovenija slabo informira varnostnike, posledica česar naj bi bila tudi nemožnost upokojene kupke, da v trgovino vstopi ob 11.30. Podjetje odločno zanika, da bi varnostnike narobe ali slabo informiralo. Slabo voljo upokojenke obžalujejo, hkrati pa poudarjajo, da vladni odlok nikoli ni predvideval nakupovanja upokojencev ob 11.30 uri. Po vladnem odloku lahko starejši od 65 let in druge osebe iz rizičnih skupin nakupujejo med 8. in 10. uri ter v zadnji uri obratovanja trgovine. Lidl Slovenija jasno, pravočasno in pravilno sporoča nakupovalne ure za vse svoje kupce in jih na enak način skomunicira tudi z varnostniki oziroma z njihovimi delodajalci.

Odvetniška družba Pirc Musar & Lemut Strle (po pooblastiluLidl Slovenije d.o.o. k.d.)”