V minulem tednu je 125 kriminalistov kriminalističnih policij PU Maribor, Ljubljana, Celje in Novo mesto izvedlo zaključne aktivnosti v okviru mednarodne kriminalistične preiskave, ki je trajala več mesecev. Tekom preiskave so sodelovali tudi z varnostnimi organi Avstrije, Madžarske in Italije, ter ob koordinaciji Uprave kriminalistične policije na GPU in Europola.

Stranke nagovarjali kar prek družbenih omrežij

V preiskavi so odkrili mednarodno hudodelsko združbo, ki se je ukvarjala z nezakonitimi prevozi tujcev iz Hrvaške preko Slovenije v Italijo in iz Srbije preko Madžarske v Avstrijo. Vodja hudodelske združbe je bil 52-letnik iz okolice Ptuja, združba pa je za prevoze od Srbije do Avstrije zaslužila najmanj 100.000 evrov, za celotno pot pa najmanj 3,2 milijona evrov.

V času kriminalistične preiskave so člani omenjene združbe v najmanj 16 uspešno izvedenih prevozih prepeljali skupno najmanj 212 tujcev.

Stranke je pridobivala tudi tako, da je posnetke uspešno opravljenih prevozov objavljala na družbenih omrežjih, je na današnji tiskovni konferenci povedal Beno Meglič, vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Maribor. Na tak način so želeli pridobiti čim več tujcev, ki bi jim za nezakonit prevoz plačali, hkrati pa so objavljali posnetke uspešno opravljenih prevozov.

Poleg 52-letnika so v hudodelski združbi pri organiziranju in izvrševanju kaznivih dejanj sodelovali še 41-letni slovenskim državljanom iz okolice Ptuja ter 46-letni slovenski državljan z Dolenjske. Slednjega so policisti junija lani ustavili pri prevozu 13 tujcev na območju PU Koper, po zaključenem priporu pa je nadaljeval z nezakonitim početjem. Druga člana sta bila prijeta med prevozom tujcev na Madžarskem, še vedno pa se nahajata v njihovem priporu.

Vsi trije člani hudodelske združbe so novačili voznike, ki bi sodelovali pri nezakonitih prevozih, obenem pa naj bi vodja združbe sodeloval tudi z drugimi organizatorji podobnih nezakonitih dejanj z območja Grčije in Srbije.

52-letnik je organiziral prevoze večjega števila tujcev v večjih kombiniranih vozilih, hkrati tudi do 37 tujcev. Ko so tujci prečkali mejo z Avstrijo in zaprosili za mednarodno zaščito, naj bi hudodelska združba nadaljevala njihov nezakonit prevoz v smeri ciljnih držav. Tujce so nato prevzeli drugi člani mednarodne združbe in jih odpeljali v različne ciljne države Evropske unije.

V hišnih preiskavah odkrili orožje in prepovedane droge

V aktivnostih je sodeloval tudi predstavnik Europola. V sklopu serije hišnih preiskav so kriminalisti zasegli več kosov orožja in prepovedane droge. Skupno so identificirali 13 osumljencev in zoper njih vložili kazenske ovadbe zaradi prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, neupravičene proizvodnje ali prometa s prepovedanimi drogami ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem. Med njimi je pet osumljencev v preteklosti že bilo obsojenih za različna kazniva dejanja premoženjske kriminalitete in kazniva dejanja z elementi nasilja.

K preiskovalnemu sodniku na Ptuju so policisti privedli pet osumljencev. Zoper štiri je bil odrejen pripor in zoper enega hišni pripor.

Slovenska policija izvaja vse potrebne ukrepe za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje nezakonitih migracij, med katerimi je tudi odkrivanje organiziranih hudodelskih združbe, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem nezakonitih migrantov. Trend tihotapstva ljudi ob vstopu Hrvaške v območje schengena bistveno sicer ne odstopa od problematike preteklih let. Letos je tako policija obravnavala 12 dogodkov, v katerih je bilo prijetih 15 tihotapcev ljudi, s skupaj 77 nezakonitimi migranti. Slovenski državljani kot tihotapci z ljudmi niso bili obravnavani, je povedal vodja oddelka za kriminalne združbe v sektorju za organizirano kriminaliteto uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave (GPU) Damijan Roškarič je pojasnil, da Slovenija ostaja tranzitna država za nezakonite migracije.

V letu 2023 policija ni obravnavala tihotapcev z ljudmi, ki bi tujce na nezakonit način spravljali preko notranje zelene meje EU na ozemlje Republike Slovenije, saj naša država ostaja tranzitna.

Trend nedovoljenih prehodov državne meje je sicer naraščal do lanskega oktobra, ko je dosegel vrh. Od takrat se število nedovoljenih prestopov zmanjšuje, med drugim zaradi zime in spremembe vizumske politike v državah Zahodnega Balkana, je dejal vodja oddelka za upravljanje meja v sektorju mejne policije na Upravi uniformirane policije GPU Tomaž Pavček.

Januarja letos je slovenska policija odkrila skoraj 2500 tujcev, ki so nedovoljeno prestopili notranje meje EU, večinoma hrvaško. Kljub temu, da je trenutno trend nedovoljenih prestopov v upadu, so v letošnjem januarju v primerjavi z lanskim januarjem pri nedovoljenem prestopu državne meje odkrili 250 odstotkov več tujcev, pa je izpostavil Pavček.