Že več kot dve leti sta minili, odkar je vlada izpolnila obljubo in na mariborskem letališču vzpostavila novo bazo helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP). Helikopterji so bili med drugim sicer namenjeni tudi nadzoru prometa, zasledovanju storilcev kaznivih dejanj, prevozu policijskih specialcev, nadzoru državne meje in državne meje, a smo izvedeli, da temu tačas ni tako, saj so vsi razpoložljivi helikopterji na tleh.
V slovenski policiji imajo tri helikopterje
Kot je sporočila Vesna Drole, vodja Sektorja za odnose z javnostmi Policije, imajo v slovenski policiji tri helikopterje, s katerimi opravljamo naloge helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP), helikoptersko reševanje v gorah, sekundarne prevoze bolnikov med bolnišnicami in prevoze inkubatorjev. »Trenutno so vsi helikopterji prizemljeni, v servisu (helikopter se prizemlji, če gre za okvaro ), a bosta dva v roku dveh tednov spet opravljala svoje naloge,« je razložil Droletova. Tretji, A 109, katerega motorji so na generalni obnovi, sam helikopter pa je v vzdrževalni organizaciji Letalske policijske enote, je še v servisu. »Obnovljenih motorjev še nismo prejeli, sredstva pa so zagotovljena in obnova poteka,« je zagotovila Droletova.
V lanskem letu 230 letov oziroma 240 ur letenja
Letalska enota policije opravi letno za potrebe humanitarnih nalog (helikopterska nujna medicinska pomoč, helikoptersko reševanje v gorah, sekundarni prevozi bolnikov med bolnišnicami in prevozi nedonošenčkov v inkubatorjih) je v lanskem letu opravila 230 letov oziroma 240 ur. Od tega za HNMP 170 letov, za Gorsko reševalno zvezo Slovenije (GRZS) 35 letov in 35 letov za usposabljanja za tovrstne naloge. Leto prej, 2017, so beležili 370 letov oziroma 430 ur.
Bogata oprema večnamenskega transportnega helikopterja
»Kar se tiče novega helikopterja, je ta naročen in bo dobavljen v letošnjem letu,« pravi Droletova in večkratna namigovanja ter špekulacije glede opreme komentira: »Gre za nakup večnamenskega transportnega helikopterja in poznavalcem to veliko pove. Za ostale pa v vednost, da vrednost javnega naročila večnamenskega transportnega helikopterja v skupni vrednosti 14,624.048,50 evrov vključuje tudi vzdrževanje helikopterja v vrednosti 1 milijona evrov ter šolanje posadk. Večnamenski transportni helikopter ima za opravljanje policijskih nalog med drugim tudi opremljen s taktičnima radiema, sistemom radiogoniometra, iskalno lučjo velike zmogljivosti v vidnem in IR spektru, zvočnik za nagovarjanje množic ter fiksni deli za enostavno in hitro snemljivo opremo za desantiranje osebja po tanki in debeli vrvi, podvesno kljuko za prevoz tovora ter zunanji vitel,« je pojasnila sogovornica in dodala, da helikopter in oprema omogočata NVIS letenje (sistema za nočno gledanje, op. p.). »Nakup novega helikopterja AW169 za potrebe reševanja in evakuacije policistov vključuje snemljivi medicinski interieri z enojnimi nosili in nosilci za namestitev medicinske opreme. Vse to pa je razvidno tudi iz razpisne dokumentacije, ki je javna,« je še dejal Droletova.
Resolucija za potrebno posodobitev in poenotenje zrakoplovov
Policija sicer ves čas aktivno izvaja program posodobitve in obnove Letalske policijske enote. V 2016 je izdelala Temeljni razvojni program Letalske policijske enote 2016 – 2025 (TRP, op. p.), ki je nadaljevanje resolucije o dolgoročnem razvojnem programu policije do leta 2025. »Ta govori o optimalni podpori letalske policijske enote policijskim, reševalnim in medicinskim enotam na območju celotne države,« je razložila Droletova. V TRP je predvideno, zaključuje sogovornica, da je za nemoteno delo potrebno posodobiti in poenotiti zrakoplove v policiji: »Za potrebe izvajanja nalog policije smo ocenili, da je potrebno do leta 2025 nabaviti dva večnamenska transportna helikopterja in dva patruljno izvidniška helikopterja, na področju kadrovskih zadev pa zaposlitev manjkajočih kadrov.«