Če je bil letošnji januar nadpovprečno topel, je bila podobna tudi druga polovica februarja. Tudi četrtek je bil še posebej topel, a ni prinesel temperaturnega rekorda. Vseeno pa so topli dnevi v Mariboru in tudi drugod številne privabili na prosto. In kako bo v prihodnjih dneh?
Vikend bo suh, oblačen, tudi sončen z nekoliko nižjimi temperaturami
Andrej Velkavrh, dežurni prognostik na Uradu za meteorologijo na Agenciji RS za okolje, je o vremenu za prihodnje dni za Maribor24 povedal, da bo petkovo jutri minilo v znamenju pretežne pooblačitve s spremenljivo pretežno oblačnim vremenom. Možna, predvsem v južnem delu države, je tudi kakšna ploha. »Tako stabilnega vremena z visokimi temperaturami, kot smo mu bili priča minule dni, v prihodnjih dneh nekaj časa verjetno več ne bo. Konec tedna bo suh, oblačen in tudi sončen z nekoliko nižjimi temperaturami. Med ponedeljkom in torkom v začetku prihodnjega tedna nas bo zajela vremenska fronta, ki bi lahko bila bolj izrazita, kar se tiče padavin. Po nižinah bo v glavnem deževalo, nad 1000 metrov nadmorske višine ali nekaj manj pa lahko tudi sneži. V nadaljevanju tedna pa tudi ni videti, da bi prevladovalo anticiklonalno stabilno vreme, ampak bo lahko še kakšna motnja. Kdaj natančno in kako bo izrazita je zaenkrat še težko reči,« je pojasnil Velkavarh.
Minuli topli dnevi niso nič neobičajnega
Jutranje temperature so odvisne od noči, ki po sedanjih prognostičnih kartah ne bodo izrazito jasne. »Zaradi hladnejše zračne mase bodo jutranje temperature okoli ničle, ponekod še nekoliko manj, kar je letnemu času povsem primerno. Dnevne se bodo gibale med 10 in 15 stopinj Celzija, lahko tudi kakšno stopinjo več, a je vse odvisno od sonca,« je pojasnil prognostik. O sredinem in četrtkovem vremenu, ki sta ju zaznamovale kar visoke dnevne temperature, Velkavrh pravi, da te niso nenavadne, saj do njih občasno prihaja. »So pa kar nadpovprečne,« je sklenil Velkavrh.
Skoraj rekordno visoke temperature
Sicer pa so na Arso za četrtkov dan, ko so se dnevne temperature v večjem delu Slovenije povzpele do 20 stopinj Celzija, ponekod tudi več, med drugim zapisali, da letos beležijo skoraj rekordno visoke temperature. Te so namreč ponekod višje za več kot 40 stopinj Celzija glede na isto obdobje kot lani. In vreme je bilo pred natanko enim letom precej zimsko. Nad našimi kraji se je zadrževala mrzla zračna masa, zato so jutranje temperature ponekod zdrsnile pod -20 stopinj Celzija. V Mariboru, denimo, je bil temperatura minus 18 stopinj Celzija. Maribor -18 °C
Podobno vreme še vsaj do 6. marca
In ker na državni meteorološki postaji neradi dajejo vremenske napovedi za daljše obdobje, smo se obrnili na Bločana Dušana Kaplana, ki že vrsto let opazuje vreme in s ga pomočjo ljudskih modrosti napoveduje. Ta je spomnil, da je za svečnico deževalo, višje v hribih tudi snežilo, kar pomeni, da se takrat že »vigred« oglasi in se nam bo pomlad hitro približala. »Potem smo 19. februarja čakali ščip oziroma polno luno, za katero velja, da se pogosto zgodi, da takšno vreme, kot ga polna luna sprejme, drži do mlaja. Po mojem bo takšno še vsaj do 6. marca in velja, da takšno vreme kot ga mlaj dobi, ta drži 100 ur ali 5 dni. Se pravi do 12. marca bi kar znalo zdržati takšno vreme,« je pojasnil Kaplan in dodal, da kasneje »pridejo« mučenci, ki povedo: »Če bo toplo, bo takšno še naslednjih 40 dni tako, če bo mrzlo, bo 40 mrzlo, podobno velja za veter. Šele junij je tisti, ki odpre vrata.«
Velika noč bo »bela«
Na prvi pomladanski dan Kaplan napoveduje leden dež in tudi sneg, ki se bo v višje ležečih območjih kar zadržal. »Naslednje dni bo izmenjujoče hladno in toplo, deževno in megleno, medtem ko lahko za Veliko noč spet pričakujemo kakšne snežne plohe, saj zna v nižinah zapasti kakšen centimeter snega. Zima se ne bo poslovila kar tako. Pozabila je toliko stvari, da nam bo še krepko vrnila. Voznikom zato svetuje, da še vsaj do 10. aprila počakajo z menjavo pnevmatik,« je razložil Kaplan.
Junij tudi deževen ali kot mešano na žaru
Mesec maj bo temperaturno razdeljen. Prva polovica bo hladna, drug pa topel. »Če se Urbanu , 25. maja, zahoče, je celo poletje suho in vroče. Zaenkrat pa kaže tudi na deževen junij, lahko bi rekel kot mešano na žaru. Dopustnikom, ki želijo toplega poletja, tudi takšnega, da se ‘kuhajo in pečejo’, svetujem, da si rezervirajo med 17. julijem in 15. avgustom. Po tem bo vročina počasi pojenjala, saj se dnevi že krajšajo, občutnejšo ohladitev pa napovedujem za konec avgusta. Bomo že pošteno zakorakali v jesen, ki se nam ne obeta tako prijetna, kot je bila lani.