Po poročanju Večera, bo marsikateri upokojenec 31. januarja, ko bo prejel nakazilo pokojnine presenečen, saj bo ta spet nižja kot decembrska. Vsi tisti upokojenci, ki pa zaradi nižjih pokojnin ne plačujejo dohodnine, bodo  januarja namreč dobili takšne pokojnine, kot je bila njihova oktobrska. To pomeni brez dodatka, ki so ga dobili novembra in decembra, ko je vlada vsem zvišala pokojnine za 4,5 odstotka s posebnim zakonom, da bi ublažila draginjo. Za višje pokojnine v novembru in decembru je vlada tudi zagotovila dodaten denar pokojninski blagajni iz državnega proračuna, in sicer mesečno okoli 22 milijonov evrov. Ne gre torej za stalno zvišanje pokojnin, poroča Večer.

Zagotovljena pokojnina za 40 let pokojninske dobe, ki se je novembra zvišala s 653 evrov na 682 evrov, bo januarja prejemnikom izplačana ponovno v višini 653 evrov. Upokojenci, ki prejemajo tolikšno višino pokojnine bodo torej dobili okoli 29 evrov manj, decembra pa še 682 evrov.

Ker se bo o redni uskladitvi pokojnin odločalo šele v drugi polovici februarja, kot to določa pokojninski zakon, se bo redno zvišanje pokojnin poznalo v žepih upokojencev šele konec februarja. Takrat naj bi dobili tudi razliko oziroma poračun za nazaj, saj bo redna uskladitev veljala od 1. januarja 2023. Kolikšna bo, je za zdaj še težko natančno napovedati, je za Večer povedal Erik Hofbauer, član strokovnega sveta za gmotni položaj upokojencev pri Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus), ker bodo vsi statistični podatki, ki se upoštevajo pri izračunu višine redne uskladitve, znani šele 15. februarja. Hofbauer je za Večer še dodal, da redna uskladitev oziroma zvišanje pokojnin prihodnje leto bo.

“Pokojnine se vsako leto redno usklajujejo 60 odstotkov z rastjo plač in 40 odstotkov z rastjo življenjskih stroškov (inflacijo) v preteklem letu. Povprečna letna inflacija bo, kot vse kaže, v letošnjem letu okoli devetodstotna. Rast povprečne plače bo nižja, okoli dvoodstotna. Pozna se, da ni več covid dodatkov, višje plače v javnem sektorju ne bodo imele velikega vpliva na to, ker so se zvišale šele oktobra. Prav tako ne rast minimalne plače, ki se bo zvišala šele januarja prihodnje leto. Glede na te podatke smo izračunali, da bi redna uskladitev v novem letu morala vendarle znašati vsaj 4,9 odstotka,” za Večer pojasnjuje Hofbauer.

Večer poroča, naj bi podobno izračunali tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) in pričakujejo redno uskladitev pokojnin v februarju 2023 za najmanj pet odstotkov, je povedala predsednica Francka Ćetković. Sicer pa bo točno višino redne uskladitve pokojnin v prihodnjem letu najprej sprejel svet Zpiza v drugi polovici februarja, z njo pa mora soglašati tudi vlada.