Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci Vlade RS glede stanja epidemije Covid-19 v Sloveniji pojasnil, da je v slovenskih bolnišnicah je trenutno stabilno, število hospitaliziranih pacientov se je v zadnjih dneh celo zmanjšalo. Nekaj izzivov je na področju intenzivne terapije, kar pa je pričakovano. Povečevanju števila hospitaliziranih pacientov namreč z zamikom sledi povečavanje števila pacientov na intenzivni terapiji. Enak zamik pa je prisoten tudi pri vračanju k začetnemu stanju v bolnišnicah, je pojasnil minister.
Ukrepov ne želi več politizirati
Minister Poklukar je danes tudi napovedal, da na prihajajočih volitvah ne namerava sodelovati, saj ne želi, da bi se ukrepe proti Covid-19 politiziralo. “Naše znanje je najmočnejše orožje proti virusu. Res je Cepiva imajo stranske učinke, res je, niti cepljenje nas ne zaščiti 100%. Tudi sam vsak dan mislim na Katjo, a hkrati mislim tudi na 4910 ljudi, ki je izgubilo boj z virusom. Mislim, na 114 ljudi, ki se trenutno zdravi na intenzivni terapiji v slovenskih bolnišnicah, mislim na kolege zdravnike in zdravstvene delavce. Strokovnjaki po svetu so si edini, da je cepivo edina zaščita, ki nas lahko obvaruje proti virusom. Virus je dosti bolj smrtonosen, kot pa cepivo, ki ima izredno redke stranske učinke pri redkih posameznikih.” Ob tem je je pozval, da se pri svojih zdravnikih pozanimate o vseh stvareh, ki vas skrbijo pri cepljenju in se cepite.
“Več kot nas bo cepljenih, bolj varni bomo kot družba. Več kot nas bo cepljenih, bolj varni bodo tisti, ki se iz zdravstvenih razlogov ne morejo cepiti. Več kot nas bo cepljenih, hitreje bomo izšli iz epidemije,” je Poklukar sklenil svoj nagovor.
Reprodukcijsko število pri nas je trenutno okoli 1,00
Minister je tudi povedal “Ko se je R začel ponovno dvigovati, smo bili 1.4. pri R 1,19 prisiljeni ponovno zapreti državo. Ker smo ukrepali že tako zgodaj, nam je uspelo v 12-ih dneh R spraviti na 1 in krivuljo ponovno premakniti navzdol. Konec epidemije smo razglasili 15. 6., ko je bil R 0,55.” Poklukar je še dodal, da če nadaljujemo trenutni trend R-ja, ki je 1, smo že dosegli vrh hospitaliziranih. To velja tudi, če se R zviša na 1,1. Če pa se R zviša za 20%, na vrednost 1,2, nas čaka še en dodaten vrh.