Danes je potekala dopisna seja Vlade RS. Vlada je nekatere odloke podaljšala, sprejela pa tudi Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom covid-19.
Stroške testov bo za nekatere dejavnosti krila država
Za zaposlene v storitvenih dejavnostih ostaja obvezno tedensko testiranje. Prihodnji teden bo za izvajanje izobraževalnih in športnih programov veljal pogoj PCT. Po besedah ministra za zdravje Janeza Poklukarja je vlada s spremembami in dopolnitvami pa je določila dejavnosti, za katera sredstva krije državni proračun. Med drugim so to: zaposleni v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih, dejavnosti vzgoje in izobraževanja, vključno z visokošolsko dejavnostjo. Osebe, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga, organizirajo prireditve in izvajajo vzgojo in izobraževanje na področju verske svobode.
Minister Janez Poklukar, @MinZdravje: Vlada je danes izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2. pic.twitter.com/z9iXlx2geu
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) August 20, 2021
Prihodnji teden bo za izvajanje izobraževalnih in športnih programov veljal pogoj PCT. Uredba določa tudi, da se sredstva za samotestiranje za učence 7., 8. in 9. razreda ter dijake zagotovi iz državnega proračuna. Učenci zadnje triade in dijaki bodo morali v izobraževalnih ustanovah nositi tudi maske.
Ob vstopu v izobraževalne ustanove in vrtce, predvsem za starše in stare starše, ki prihajajo po otroke, PCT sicer ni obvezen, vendar je po besedah Poklukarja priporočljiv.
Hitri test za delo veljaven teden dni, za ostale dejavnosti le 48 ur
Poklukar je pojasnil, da hitri testi pri prehajanju meje in dostopu do storitev ter kulturnih prireditev, še vedno veljajo 48 ur, PCR-testi medtem veljajo nekoliko dlje – za obdobje 72 ur. “To velja za dejavnosti, kjer potrebujemo QR kodo,” je dejal Poklukar. Pojasnil je, da se bodo omenjeni zaposleni testirali enkrat tedensko. Cepljenim in prebolevnikom testa ni potrebno opravljati.
Delavec pa bo moral na nekaterih točkah, ki bodo posebej namenjene testiranju, izkazati, da pripada dejavnosti, kjer je testiranje zanj brezplačno, sicer bo moral kriti stroške.
“V vzgoji in izobraževanju test opravijo enkrat na teden, a za uporabo pri dostopu do kulturnih prireditev ali prehoda meje ta test velja le 48 ur,” je še pojasnil Poklukar. Veliko točk, kjer sedaj poteka brezplačno testiranje s hitrimi testi, bo ukinjenih.
Poživitveni odmerek le za imunsko oslabljene
Spremembe so tudi pri nacionalni strategiji cepljenja, in sicer je v njej zdaj predviden tretji, poživitveni odmerek. Tretji odmerek bo v prvi vrsti namenjen imunsko oslabljenim osebam. Nato bo sledilo še cepljenje najbolj ranljivih skupin. Po besedah Poklukarja je bilo v strategijo na današnji seji dodano tudi, da cepljenim osebam ob rizičnem stiku, ne bo treba v karanteno, in sicer v obdobju 9 mesecev po polnem cepljenju.