Na SDT so za STA potrdili, da je bila 12. aprila v omenjeni zadevi na Okrožno sodišče v Ljubljani vložena zahteva za preiskavo zoper tri fizične osebe, in sicer zoper eno osebo zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, zoper dve osebi pa zaradi kaznivega dejanja pomoči pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.
Sporni posli naj bi potekali v času epidemije
Počivalšek naj bi kot uradna oseba zlorabil svoj položaj, ko je marca 2020 pri naročanju zaščitne opreme, konkretno ventilatorjev za umetno predihavanje pljuč, domnevno deloval v nasprotju s pravili zakona o javnem naročanju in tudi zakona o javnih uslužbencih. Kršeni naj bi bili členi, ki določajo, da morajo javna naročila, četudi gre za epidemijo, zagotavljati gospodarno porabo proračunskih sredstev, poroča 24ur.
Ker naj bi bila v nabavo zaščitne opreme vpletena tudi Potočnikova, tožilstvo sodno preiskavo zahteva tudi zoper njo, ter zoper dobavitelja Bitenca. Na potezi je zdaj ljubljansko sodišče, ki bo odločilo, ali bo sledilo zahtevi tožilstva in uvedlo sodno preiskavo. V tem primeru se bodo zaslišanja vseh vpletenih preselila v sodno dvorano. Vsi trije osumljenci medtem očitke zanikajo, še piše 24 ur.
Od prvotnih očitkov se je med kriminalistično preiskavo spremenila višina domnevne protipravne premoženjske koristi, ki zdaj po poročanju 24ur znaša 1,7 milijona evrov. Šlo naj bi za razliko med prodajno in nabavno ceno za 90 ventilatorjev, saj podjetje ni dobavilo 220 ventilatorjev za osem milijonov evrov brez DDV, kot je bilo sprva dogovorjeno, ampak le 90.