“Politična situacija se zapleta,” tako je svoj zapis na svojem profilu pričel Zdravko Počivalšek.
“Navkljub epidemiji nam ni uspelo doseči parlamentarne enotnosti, ker je prepad med dvema poloma očitno premočan. Nam ni uspelo pridobiti zaupanja javnosti, opozicija pa je odločena zrušiti vlado,” nadaljuje Počivalšek.
SMC je sodelovala z levimi in desnimi ter vedno iskala dialog in povezovanje. V vsaki vladi delujemo kot korektor za ravnotežje in motor za rezultate. “Ker sem minister v tretji vladi, lahko naredim primerjavo,” še dodaja.
Kakšna bi lahko bila alternativa v trenutni situaciji v parlamentu?
Po njegovem mnenju je ta vlada od vseh najbolj operativna, dobro vodena in z dobrimi odnosi med ministri. “Škoda, da nas vsak teden znervira kaka neumna poteza,” ocenjuje.
Škoda, da nas vsak teden znervira kaka neumna poteza.
Kakšna bi lahko bila alternativa v trenutni situaciji v parlamentu? Ker imajo izkušnje tudi s sedanjo opozicijo, bi po njegovi oceni taka koalicija bila manj operativna, s slabšim vodenjem in odnosi med partnerji, namesto nerviranja z desne pa bi sledilo nerviranje z leve.
V SMC vidijo dve možnosti
Zato v SMC vidijo dve možnosti. Bodisi vztrajajo v koaliciji in spopadu z epidemijo tako, da dosežejo manj nerviranja. Ali pa gredo na predčasne volitve. “Prevrat v trenutni situaciji ne prinaša rešitve”.
Bodisi vztrajajo v koaliciji in spopadu z epidemijo tako, da dosežejo manj nerviranja. Ali pa gredo na predčasne volitve. “Prevrat v trenutni situaciji ne prinaša rešitve”.
Ta radikalni prepad in kreganje v slovenski politiki duši razvojni potencial. Zato SMC po Počivalškovem mnenju povezuje center, da bi lahko v vsaki vladi dosegli ravnotežje in onemogočili popolno radikalizacijo.
Poleg politične krize se zapleta tudi z epidemijo
Poleg politične krize se zapleta tudi z epidemijo. Ni jim uspelo pridobiti zaupanja ljudi. “Imamo stroge ukrepe in najdaljši lockdown, a nič ne pomaga sprejeti rešitve na papirju in v teoriji, temveč je nujno njihovo spoštovanje v praksi. Tega nismo dosegli in niso krivi ljudje, ampak mi, ker jih nismo uspeli prepričati,” je samokritičen Počivalšek.
“Imamo stroge ukrepe in najdaljši lockdown, a nič ne pomaga sprejeti rešitve na papirju in v teoriji, temveč je nujno njihovo spoštovanje v praksi. Tega nismo dosegli in niso krivi ljudje, ampak mi, ker jih nismo uspeli prepričati,” je samokritičen Počivalšek.
Zato ocenjuje, da se je epidemija iz zdravstvene in ekonomske razvila v psihološko krizo. In zato je nujen temeljit razmislek o naši strategiji zajezitve epidemije. Brez zaupanja ljudi, brez da pridobijo podporo, nadaljevanje po isti poti ne more prinesti drugačnih rezultatov.
Posebna zgodba je strategija zajezitve epidemije v gospodarstvu
Posebna zgodba je strategija zajezitve epidemije v gospodarstvu. “Tu smo spoštovali presojo zdravstva in sprejeli odločitev, da se velik del dejavnosti zapre. Pa vendar potekajo naprej, a na črno in zato dosti bolj tvegano. Namesto, da bi zdravstvena stroka postavila za vsako dejavnost stoge preventivne pogoje, ki bi jih dosledno nadzirali in tudi kaznovali kršitelje,” je ponovno samokritičen Počivalšek.
“Tu smo spoštovali presojo zdravstva in sprejeli odločitev, da se velik del dejavnosti zapre. Pa vendar potekajo naprej, a na črno in zato dosti bolj tvegano. Namesto, da bi zdravstvena stroka postavila za vsako dejavnost stoge preventivne pogoje, ki bi jih dosledno nadzirali in tudi kaznovali kršitelje,” je ponovno samokritičen Počivalšek.
Apelira, da če nek pristop ne deluje, je nujno razmisliti o spremembi strategije. Zato podpira obrtnike, ki želijo varno delati. Zato podpira ukinitev omejitve gibanja med občinami, ker očitno ljudi nervira, poudarek pa ostaja enostaven recept: zmanjšajte število in intenzivnost stikov. Zagotovo je nujen pogovor o spremembi pristopa.