V torek je pričakovana podražitev goriva na bencinskih servisih, zato se vedno več ljudi odpravlja napolniti svoje jeklene konjičke. Iz več krajev poročajo, da je na bencinskih črpalkah že zmanjkalo goriva. Problem je tudi gneča na cestah, zaradi katere dobava zamuja.
Dobavo so povečali, ampak zaradi zastojev zamuja
Po informacijah N1 že iz Celja, Rogatca, Ivančne Gorice, Šenčurja in drugih krajev poročajo, da je zmanjkalo dizelskega goriva, ponekod tudi bencina. Petrol na svojih črpalkah zaznava močno povečano povpraševanje, ki presega dolgoletno dnevno povprečje. Zato prihaja do izpadov zalog, pojasnjujejo, ampak ti bi naj bili samo kratkoročni. Dobavo so namreč že povečali, ampak prihaja do zamud zaradi zastojev na cestah.
“Prav tako pa smo omejeni z dovoljenimi časovnimi okni voznikov avtocistern. Družba Petrol ima na zalogi zadostne količine goriva, strah pred pomanjkanjem pa je odveč,” so še za N1 povedali na Petrolu. S pomanjkanjem goriva se soočajo tudi na OMV servisih, MOL za zdaj težav s pomanjkanjem goriva nima, a bi do tega lahko prišlo še danes popoldan ali zvečer, če bi se k njim preusmerili kupci, ki goriva niso dobili na drugih bencinskih črpalkah.
Konec reguliranih cen
Vlada je v sredo sprejela uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, ki bo z 21. junijem na bencinskih servisih zunaj avtocest za eno leto znova uvedla določanje cen 95-oktanskega bencina in dizla po posebni formuli in regulacijo marž, na avtocestah pa cene povsem liberalizirala. Vlada je začasno tudi odpravila nekatere okoljske dajatve, ki določajo končno ceno goriv.
Glede na rast cen nafte in naftnih derivatov v zadnjem času in še vedno šibak tečaj evra je tako kljub omejitvam marže in odpravi nekaterih dajatev pričakovati občutnejši dvig cen.
S tem bo konec ureditve, ki je začela veljati 11. maja, in po kateri je najvišja maloprodajna cena 95-oktanskega bencina tako na bencinskih servisih na avtocestah kot zunaj njih določena pri 1,560 evra za liter, dizla pa pri 1,668 evra za liter.