Predsednica države Nataša Pirc Musar je v izjavi ob današnjih napovedanih protestnih shodih bolnikov po Sloveniji izpostavila, da je iskrena zagovornica vsem enako dostopnega in kakovostnega javnega zdravstva. Kot je napovedala, bo področju zdravstva letos posvetila posebno pozornost, pred poletjem bo pripravila tudi predsedničin forum o tej temi.

Pričakuje, da se bo kršenje človekovih pravic državljanov čim prej uredilo

Področje zdravstva je po navedbah Pirc Musarjeve eno od temeljnih strateških področij, ki mu bo kot predsednica republike v tem letu posvetila posebno pozornost v želji, da pomaga “poiskati strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme nemoteno tekel tudi ob morebitni zamenjavi vlad“.

Pričakuje, da se bo kršenje človekovih pravic državljanov, ki nimajo urejenega dostopa do zdravstvenih storitev oziroma osebnega zdravnika, čim prej uredilo. Prav tako pričakuje, da bodo vsi odgovorni ob skrbi za sistemske rešitve preučili tudi predloge za takojšnje ukrepe in “naredili največ za množico ljudi, ki od izvoljenih predstavnikov pričakujejo, da delajo v dobro državljanov“.

Ponovno opozarjam na nujnost strpnega dialoga tako s stroko kot tudi s civilno družbo v iskanju dobrih rešitev za vse in na nujnost sprejemanja zakonodaje po temeljiti javni razpravi.

Ponovno opozarjam na nujnost strpnega dialoga tako s stroko kot tudi s civilno družbo v iskanju dobrih rešitev za vse in na nujnost sprejemanja zakonodaje po temeljiti javni razpravi,” je izpostavila v izjavi, ki ji je pripela fotografijo, na kateri nosi prekrižana obliža kot simbol današnjega protestnega shoda. Zaveda se, kot je zapisala, da potrebujemo celovito zdravstveno reformo. Kot prispevek v javni razpravi o prihodnosti zdravstva v Sloveniji tako pred poletjem letos napoveduje predsedničin forum o tej temi.

V Levici podprli današnjo stavko bolnikov

V Levici so prepričani, da se lahko nedostopnost zdravstvenih storitev resnično rešuje le znotraj javnega zdravstvenega sistema. Pri tem bodo vztrajali tudi v vseh naslednjih krogih pogovorov o zdravstvenih reformah znotraj vlade, so napovedali v stranki. Dodali so, da v tem duhu podpirajo tudi zahteve današnjega protestnega shoda.

S popoldanskimi protestnimi shodi bo namreč danes po številnih krajih po Sloveniji potekala t. i. stavka bolnikov. K udeležbi so pozvali v civilni iniciativi Glas ljudstva. Kot so sporočili iz Levice, je podporo na svojih družbenih omrežjih že izrekla tudi večina njihovih vidnih predstavnic in predstavnikov ter pozvala članstvo k udeležbi na protestnem shodu.

V Levici ob tem poudarjajo, da je slovenski javni zdravstveni sistem že desetletja na udaru postopne in vztrajne razgradnje. “Zasebni interesi so z roko v roki z vsemi dosedanjimi političnimi garniturami sledili enaki logiki: okoli dobičkonosnih delov zgraditi posle, ki se vedno izdatneje napajajo iz zdravstvene blagajne,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Po njihovih navedbah se medtem javnemu zdravstvu prepušča bolj zahtevne in zamudne storitve, ki jih vse bolj osiromašena javna blagajna vse težje financira. Ko javno zdravstvo ne zmore več dohajati, postane to argument za nove napade nanj in za nove začasne ukrepe, ki hitro postanejo trajni. “Ta recept velja na vseh ravneh – za dvoživkarstvo, za bohotenje koncesij, za komercialne zavarovalnice in dopolnilno zavarovanje ter za številne druge anomalije, s katerimi je sistem gosto prepleten,” še ugotavljajo v Levici.

STA