Na današnji tiskovni konferenci so predstavniki PU Maribor in Generalne policijske uprave predstavili ugotovitve kriminalistične preiskave sumov kaznivih dejanj s področja korupcije v povezavi z zdravstvom. Gre za zadnjo, obsežno policijsko akcijo, v kateri je sodelovalo več kot 100 kriminalistov iz sedmih policijskih uprav.
Oba zdravnika so že privedli pred preiskovalnega sodnika
Vodja mariborskih kriminalistov Beno Meglič je povedal, da so v obsežni akciji izvedli 142 hišnih preiskav, preiskav osebnih avtomobilov, tovornjakov ter sedežev podjetij in priprli dva zdravnika. Ob tem so opravili več kot 100 zasegov in več kot 150 razgovorov. Včeraj zvečer so oba osumljena s kazensko ovadbo privedli k preiskovalni sodnici Okrožnega sodišča v Mariboru, ki je zoper njiju odredila sodno pridržanje. Devet oseb je osumljenih dajanj podkupnine, v zvezi s tem predkazenski postopek poteka zoper 69 oseb.
Več kot 400 podjetjem sta izdala najmanj 14.000 zdravniških spričeval
Pri tem kriminalisti izpostavljajo, da je prvoosumljeni zdravnik, ki ima licenco za izvajanje preventivnih zdravstvenih pregledov s področja medicine dela, prometa in športa, svojo dejavnost v celoti prepustil drugoosumljenemu zdravniku, sicer zdravniku splošne medicine, ki ni specialist medicine dela, prometa in športa, čeprav je vedel, da drugoosumljeni za opravljanje te dejavnosti nima licence zdravniške zbornice in da preventivnih pregledov s področja medicine dela, prometa in športa ne sme opravljati. Osumljena zdravnika sta kazniva dejanja izvrševala od leta 2011 na način, da se je eden od storilcev vnaprej dogovoril z zastopniki delodajalcev in športnih društev, da so mu dostavili podatke o zaposlenih delavcih, oz. športnikih, ki jih potrebuje za izdajo zdravniškega spričevala. V nadaljevanju je nato proti plačilu izdal zdravniška spričevala s področja medicine dela, prometa in športa, brez da bi preventivne zdravstvene preglede delavcev oz. športnikov tudi dejansko opravil.
Eden od zdravnikov naj bi kot zasebnik s koncesijo deloval v središču Ptuja, drugi pa naj bi bil pogodbeni sodelavec Zdravstvenega doma Lenart.
Izključni motiv pri obeh zdravnikih je bil koristoljubje, zaradi katerega sta zdravnika povsem zanemarila svoje poklicno poslanstvo varovanja zdravja ljudi ter potrjevala njihovo zdravstveno sposobnost, brez da bi jih ustrezno pregledala. Denar, ki sta ga na ta način pridobila, sta si storilca medsebojno razdelila.
S kaznivim dejanjem sta zaslužila 1,2 milijona evrov, dobiček pa sta si na koncu razdelila.
Kot je še povedal Beno Meglič, sta osumljena zdravnika izdala najmanj 14.000 zdravniških spričeval več kot 400 podjetjem. “S kaznivim dejanjem sta zaslužila 1,2 milijona evrov, dobiček pa sta si na koncu razdelila.” Za eno izdano zdravniško spričevalo za področje športne dejavnosti sta osumljena zdravnika prejela med 10 in 15 evri, za zdravniško spričevalo v zvezi z zaposlitvijo v podjetjih med 50 in 65 evri, za izdana covid-19 potrdila pa je en osumljeni zdravnik zahteval od 30 do 40 evrov za eno potrdilo.
Z zbranimi obvestili in z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov, ki so bili ob zakonsko določenih pogojih odrejeni zaradi prikritega izvrševanja kaznivih dejanj, je bilo med drugim ugotovljeno, da je eden od osumljenih zdravnikov, kot uradna oseba, zlorabil svoj položaj zdravnika tudi s tem, da je v času trajanja epidemije covid-19 in v času veljavnosti ukrepov za zajezitev okužb z virusom SARS-Cov-2 več osebam, proti plačilu denarne nagrade, neupravičeno izdajal zdravniška potrdila o prebolevnosti virusa covid-19, čeprav je vedel, da te bolezni osebe niso prebolele. Prav tako je osumljeni zdravnik proti plačilu neupravičeno izdajal potrdila o opravljenih hitrih testih in testih PCR. V zvezi s covidom-19 je bilo skupno izdanih 90 različnih potrdil.
Če bosta osumljena spoznana za kriva, jima grozi zaporna kazen od enega do osmih let zapora. Osebe, ki so plačale za lažna potrdila, pa lahko doleti denarna kazen ter od enega do šest let zapora.