Vlada Republike Slovenije je v četrtek, 11. februarja, izdala nov odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov. Odlok je začel veljati s 15. februarjem in velja do 19. februarja, na današnji novinarski konferenci pa ga je predstavil državni sekretar Marjan Dolinšek.

Z novim odlokom je vlada delno sprostila veljavne ukrepe tudi na področju športa oziroma pri izvajanju športnih programov, tako za športnike kot tudi za rekreativce. V športni proces so se s ponedeljkom lahko vrnili vsi registrirani športniki, v skupinah lahko vadijo vsi rekreativci, tako na zunanjih površinah kot v zaprtih športnih objektih. Na področju izvajanja športne vadbe športnikov oziroma treningov se dodatno sprošča izvajanje treningov za vse mlajše selekcije športnikov na nadzorovan in varen način.

Izvajanje treningov za mlajše športnike je dovoljeno v skupinah do največ 10 športnikov

Izvajanje treningov za mlajše športnike je dovoljeno v skupinah do največ 10 športnikov ob konstantnem vzdrževanju varnostne razdalje – vsaj 2 metra.

Izvajanje treningov za mlajše športnike je dovoljeno v skupinah do največ 10 športnikov ob konstantnem vzdrževanju varnostne razdalje – vsaj 2 metra.

Strokovni delavci v športu (trenerji) ne štejejo v omejitev števila športnikov. Odlok po novem dodatno sprošča izvajanje športnih tekmovanj na državni ravni v kolektivnih športnih panogah hokej na ledu, košarka, nogomet, odbojka, rokomet, vaterpolo in futsal – mali nogomet. Po novem je dovoljeno izvajanje ligaških tekmovanj za člane drugega kakovostnega nivoja (2. državna liga) ter za mladince prvega kakovostnega nivoja (1. državna mladinska liga).

Kako je v individualni športnih panogah?

V individualnih športnih panogah je z novim odlokom dovoljeno izvajanje ligaških tekmovanj na državni ravni in državnih prvenstev za člane in dodatno za mladince. Prisotnost gledalcev na športnih tekmovanjih še vedno ni dovoljena.

V individualnih športnih panogah je z novim odlokom dovoljeno izvajanje ligaških tekmovanj na državni ravni in državnih prvenstev za člane in dodatno za mladince. Prisotnost gledalcev na športnih tekmovanjih še vedno ni dovoljena.

Na področju športno rekreativne dejavnosti od danes naprej lahko telovadijo vse generacije prebivalcev, tako na prostem kot v zaprtih športnih prostorih. Znova je dovoljeno organiziranje skupinskih športnih aktivnosti v skupinah do največ 10 vadečih, ob konstantnem vzdrževanju vsaj 2 metrske razdalje. Strokovni delavci v športu (trenerji) ne štejejo v omejitev števila vadečih.

Dovoljeno igranje tenisa, badmintona, vadba na fitnes napravah, …

Od ponedeljka je v zaprtih prostorih med drugim dovoljeno igranje tenisa, badmintona, vadba na fitnes napravah, plavanje, plezanje, drsanje in skupinske vadbe. Na prostem se znova lahko izvajajo tečaji smučanja do 10 oseb.

Navkljub temu, da odlok ne predpisuje minimalne površine na posameznega obiskovalca v zaprtih športnih objektih, priporočamo, da se za uporabo vadbenih površin tudi v primeru individualne vadbe upošteva omejitev 1 vadečega na 20 kvadratnih metrov vadbene površine.

Navkljub temu, da odlok ne predpisuje minimalne površine na posameznega obiskovalca v zaprtih športnih objektih, priporočamo, da se za uporabo vadbenih površin tudi v primeru individualne vadbe upošteva omejitev 1 vadečega na 20 kvadratnih metrov vadbene površine.

Strokovni delavci se morajo redno tedensko testirati

Odlok sledi nacionalni strategiji izvajanja množičnega testiranja s ciljem omejevanja širjenja okužb z virusom sars-cov-2, zaradi česar se od ponedeljka dalje morajo vsi strokovni delavci v športu (trenerji in tudi vaditelji rekreativne vadbe) redno tedensko testirati. Negativni test na prisotnost novega koronavirusa je tako pogoj za vodenje športne vadbe športnikov in rekreativcev.

Negativni test na prisotnost novega koronavirusa je tako pogoj za vodenje športne vadbe športnikov in rekreativcev.

testa ne potrebujejo tisti, ki so virus preboleli v preteklih šestih mesecih ali so bili že cepljeni z drugim odmerkom enega izmed akreditiranih cepiv. Za udeležence športne vadbe testiranje ni predpisano.

Minister Janez Cigler Kralj: V celem tednu smo zabeležili 23 novo okuženih stanovalcev v domovih za starejše

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj pa je na današnji tiskovni konferenci povedal, da smo v celem tednu zabeležili 23 novo okuženih stanovalcev v domovih za starejše (5.2.2021 naj bi bilo v DSO 213 aktivno okuženih stanovalcev, 15.12.2020 pa kar 2233). “To je dober in spodbuden podatek. Tudi v varstveno delovnih centrih in zavodih za usposabljanje v institucionalnem varstvu se razmere izboljšujejo. Število okuženih v 34 varstveno delovnih centrih in zavodih za usposabljanje v institucionalnem varstvu je 27 uporabnikov in 19 zaposlenih.”

Domovi nadaljujejo z rednim testiranjem zaposlenih in uporabnikov

Nespremenjeno se še naprej morajo izvajati vsi varovalni ukrepi. Domovi nadaljujejo z rednim testiranjem zaposlenih in uporabnikov. “S HAT testi smo razmere v DSO začeli umirjati že konec novembra, izboljšanje je bilo še izrazitejše z začetkom cepljenja. Pomembno je izpostaviti povezavo med upadom števila okužb in cepljenjem stanovalcev ter zaposlenih. Trenutna usmeritev stroke za cepljenje tistih, ki so okužbo preboleli je, da se cepijo 6 mesecev od potrjene okužbe. Enako velja za tiste, ki so bili cepljeni s prvim odmerkom in so po cepljenju zboleli.”

Logistika v zvezi s cepljenjem še vedno poteka brez problemov

“V februarju pričakujemo, da se bodo lahko cepili tudi tisti, ki so kasneje izrazili interes za cepljenje in takoj tudi tisti stanovalci, ki so na novo prišli v dom. Ocenjujemo, da bo po prejemu 2. odmerka skupaj z vsemi, ki so že preboleli covid-19, zaščitenih že približno 70% zaposlenih (4.310 zaposlenih jih je v DSO (v 2. valu) prebolelo covid-19, z obema odmerkoma se je cepilo 2062 zaposlenih, 1221 pa s 1.).Podobno kot se sproščajo ukrepi na državni ravni, se spodbuja tudi čim večja normalizacija življenja v domovih. Temu primerno so tudi prilagojeni izhodi in obiski, ob nujnem doslednem izvajanje priporočil ministrstva za zdravje.”

V februarju pričakujemo, da se bodo lahko cepili tudi tisti, ki so kasneje izrazili interes za cepljenje in takoj tudi tisti stanovalci, ki so na novo prišli v dom. Ocenjujemo, da bo po prejemu 2. odmerka skupaj z vsemi, ki so že preboleli covid-19, zaščitenih že približno 70% zaposlenih.

Tudi novi sprejemi so v teku. “V januarju 2021 so izvajalci, ki so nam poročali, izvedli 787 novih sprejemov (v letu 2019 je bilo 6363 novih sprejemov, v letu 2020 pa 5.313). Na dan 5.2.2021 so izvajalci imeli za sprejeme prostih še 745 mest.”
.