V preteklem letu smo natančneje poročali o primeru avtomobila, ki na enem izmed dvorišč mariborskih blokov samevalo skoraj leto dni. Pri obravnavi postopka, s katerimi se pristojne institucije lotijo takšnih in drugačnih zapuščenih primerkov vozil, smo naleteli tudi na podatek, da se število le-teh skozi leta zmanjšuje. Morda je temu tako tudi zaradi dajatve za zapuščena vozila, ki je stopila v veljavo vse od leta 2019.

Dajatev oproščeni starodobniki

“Dajatev za odjavljena vozila morajo od 1. aprila 2019 plačati lastniki osebnih vozil, tovornih vozil za prevoz blaga z največjo maso do vključno 3,5 tone in trikolesnih mopedov. Obveznost plačila prvič nastane po preteku enega leta od odjave vozila, in nato vsako leto na datum odjave vozila,” pojasnjujejo na Ministrstvu za infrastrukturo.

Dajatev na odjavljeno vozilo bo v višini četrtine letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu. Konkretno to pomeni od 25 evrov za vozila do vključno 1800 kubičnih centimetrov prostornine do 141 evrov za vozila nad 4 tisoč kubičnimi centimetri prostornine. Višina dajatve za odjavljena vozila je določena v 15. členu Zakon o dajatvah za motorna vozila (ZdajMV).

Dajatve pa ne bodo plačali lastniki odjavljenih vozil, če bodo vozilo predali v razgradnjo v skladu s predpisi o varstvu okolja ali znova registrirali. Plačila pa so izvzeti tudi tisti, ki bodo predložili policijski zapisnik, iz katerega izhaja, da je bilo odjavljeno vozilo ukradeno. Prav tako enako velja za vse, ki razpolagajo z dokazili, da je bilo vozilo registrirano v drugi državi ali pa imajo zanj izvozno carinsko deklaracijo s potrditvijo izstopa vozila iz carinskega območja Unije. Dajatev za odjavljeno vozilo se ne plačuje za vozila s statusom starodobnega vozila.

Ne bodo plačali tudi lastniki, ki bodo predložili:

  •  policijski zapisnik, iz katerega izhaja, da je bilo odjavljeno vozilo ukradeno;
  •  dokazilo, da je bilo vozilo registrirano v drugi državi ali
  • izvozno carinsko deklaracijo s potrditvijo izstopa vozila iz carinskega območja Unije.

“Dajatev na odjavljeno vozilo bo v višini četrtine letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu. Konkretno to pomeni od 25 evrov za vozila do vključno 1800 kubičnih centimetrov prostornine do 141 evrov za vozila nad 4 tisoč kubičnimi centimetri prostornine. Višina dajatve za odjavljena vozila je določena v 15. členu Zakon o dajatvah za motorna vozila (ZdajMV),” razlagajo na infrastrukturnem ministrstvu.

Le tretjina odvrženih avtomobilov v predelavo

Na ministrstvu ocenjujejo, da je dajatev za zapuščena vozila smotrna. V preteklem letu je bilo odjavljenih skoraj 70 tisoč vozil, zanje izdanih slabih 50 tisoč nalogov, kar je naneslo skoraj milijon in pol evrov.

Vse od uveljavitve dajatve aprila 2019 je bilo tako več kot 100 tisoč odjavljenih vozil, dobrih 72 tisoč izdanih nalogov, kar je skupno naneslo več kot dva milijona in dvesto tisočakov. Skupno je bilo razgrajenih že skoraj trideset tisoč vozil. V letih 2017 in 2018 pa je bilo letno razgrajenih precej manj, med sedem in devet tisoč vozil.

V primerjavi z letom 2019 je bilo leta 2020 odjavljenih vozil skoraj enkrat več, največ junija lani, ko je sicer mesečno v povprečju odjavljenih 3000 ali 4000 vozil, skokovito naraslo na dobrih 22 tisoč odjavljenih vozil.

Vse od uveljavitve dajatve aprila 2019 je bilo več kot 100 tisoč odjavljenih vozil, dobrih 72 tisoč izdanih nalogov, kar je skupno naneslo več kot dva milijona in dvesto tisočakov. Skupno je bilo od aprila 2019 razgrajenih že skoraj trideset tisoč vozil. Pred uveljavitvijo dajatve je bilo letno razgrajenih od 6500 do 8500 vozil. Leta 2017 je bilo denimo razgrajenih več kot osem in pol tisoč avtomobilov, leta 2018 pa dobrih dvanajst tisoč.

Približna ocena je, da se letno v Sloveniji odvrže 10% vseh avtomobilov, kar pomeni 100.000 avtomobilov, uradno se jih po podatkih predela zgolj 30.000. Slednje je izjemno malo, če vemo, da je razgradnja avtomobila v pooblaščenih obratih zastonj. Za izdajo potrdila je treba imeti samo osebni dokument in prometno. Če pridejo po vozilo, pa ponekod zaračunajo, odvisno od oddaljenosti.

Približna ocena je, da se letno v Sloveniji odvrže 10% vseh avtomobilov, kar pomeni 100.000 avtomobilov, uradno se jih po podatkih predela zgolj 30.000. Slednje je izjemno malo, če vemo, da je razgradnja avtomobila v pooblaščenih obratih zastonj. Za izdajo potrdila je treba imeti samo osebni dokument in prometno. Če pridejo po vozilo, pa ponekod zaračunajo, odvisno od oddaljenosti.

Izrabljeno vozilo lahko odpeljete na eno od zbirnih mest ali pa neposredno v obrat za razstavljanje vozil. Tam preverijo skladnost dokumentov (podatkov iz prometnega dovoljenja in podatkov o vozniku), nato pa izdajo potrdilo o uničenju vozila.