Blagajne zavezancev bodo preko spleta povezane s centralnim informacijskim sistemom Finančne uprave RS (FURS). Ta bo potrdila in shranila podatke o računih v postopku njihove izdaje. Kot so zapisali na FURS-u Zakon o davčnem postopku tvori sistem, ki bo omogočal sledljivost in učinkovitost nadzora nad izdanimi računi ter omejil sivo ekonomijo.
Zavedajo se tudi, da bo včasih prišlo do izpada internetne povezave ali informacijskega sistema, v tem primeru bo blagajna izdala račun brez povezanosti s finančno upravo in račun ne bo vseboval enkratne identifikacijske številke, ampak le zaščitno kodo.
Stroški vključitve davčne blagajne od nič do približno 300 evrov
Ocenjujejo naj bi bilo v Sloveniji okoli 70 tisoč davčnih zavezancev, ki bodo potrebovali davčno blagajno. V državni proračun naj bi tako steklo med 50 in 100 milijonov evrov. Stroški vključitve so različni: od 0 do 300 evrov. Stroškov ne bodo, ali pa bodo le-ti minimalni, imeli tisti, ki pri izdaji računov že uporabljajo računalniške registrske blagajne, teh naj bi bilo okoli 7000. Mesečno bo zakup paketa blagajniškega programa in dostopa do interneta stal približno 20 evrov.
Kupec bo moral račun po odhodu zadržati pri sebi, v nasprotnem primeru ga lahko doleti kazen. Za spodbudo pripravili tudi nagradno igro.
Kot so na FURS-u še pojasnili bodo posebno pozornost namenili spodbujanju kupcev, da ob nakupu blaga oz. storitve vzamejo račun. Zato bodo z uvedbo davčnih blagajn vzpostavili tudi nagradno igro.
Vsak uporabnik bo lahko preveril ali je račun dejansko potrjen pri FURS ali ne. To bo lahko storil s pomočjo mobilne aplikacije »Preveri račun«. Nagradna igra, ki bo potekala od 2. januarja do 31. decembra 2016, bo potekala v štirih krogih in se imenuje »Vklopi razum, zahtevaj račun«. Nagrade v višini 5.000, 10.000 in 15.000 evrov bodo podeljene vsake tri mesece.
Slovenija