Vlada ima danes na dnevnem redu tudi predlog sprememb davčne zakonodaje, katerih glavni namen je razbremenitev dela, s tem pa pomoč gospodarstvu in prebivalcem pri okrevanju po pandemiji covida-19. Med drugim se obetajo precejšen dvig splošne olajšave pri dohodnini, znižanje obdavčitve kapitala ter administrativne razbremenitve.

Pomembne spremembe tudi pri obdavčitvi kapitala

Predloge sprememb zakonov o dohodnini, o davku od dohodkov pravnih oseb ter o davku na dodano vrednost so pripravili na finančnem ministrstvu. S predlaganimi ukrepi se bo razbremenilo posameznike, tudi visoko izobražene, ter spodbudilo konkurenčnost, rast in razvoj slovenskega gospodarstva, so zapisali v obrazložitvi.

Pomembne spremembe se obetajo tudi pri obdavčitvi kapitala. Stopnja dohodnine od dohodkov od obresti, dividend in dobičkov naj bi se znižala s 27,5 odstotka na 25 odstotkov, ob čemer naj bi bil kapital neobdavčen že ob odsvojitvi po 15 letih imetništva. Znižala naj bi se tudi obdavčitev dohodka od oddajanja premoženja v najem.

Spremembe naj bi začele veljati 1. januarja 2022. Splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci, naj bi se postopno do leta 2025 zvišala s 3500 na 7500 evrov. Stopnja davka v najvišjem, petem dohodninskem razredu naj bi se znižala s 50 na 45 odstotkov, olajšave in neto letne davčne osnove v lestvici za odmero dohodnine pa naj bi se znova začele usklajevati z inflacijo. Pomembne spremembe se obetajo tudi pri obdavčitvi kapitala. Stopnja dohodnine od dohodkov od obresti, dividend in dobičkov naj bi se znižala s 27,5 odstotka na 25 odstotkov, ob čemer naj bi bil kapital neobdavčen že ob odsvojitvi po 15 letih imetništva. Znižala naj bi se tudi obdavčitev dohodka od oddajanja premoženja v najem.

Pri davku od dohodkov pravnih oseb je predvidena nadgradnja veljavnih olajšav, zlasti olajšav za donacije in za zaposlovanje. Dodatno naj bi se uvedlo novo olajšavo, in sicer za vlaganja v zeleni prehod in digitalizacijo.