»Narobe svet: namesto slovenščine bi vladna koalicija za otroke tujcev raje uzakonila poučevanje jezikov nekdanje SFRJ,« so neposredno zapisali na Facebook strani stranke NSi. Poudarili so, da so v strani zgroženi, da je koalicija sprejela zakon, ki je močno v nasprotju z interesi Slovenije ter njenimi državljani.
Kot so navedli, namreč zakon predvideva, da bo moralo ministrstvo za šolstvo v slovenskih osnovnih in srednjih šolah za otroke pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ omogočati brezplačno učenje njihovega maternega jezika in kulture.
Svoj zapis so zaključili: »Namesto, da bi naredili vse, da bi se tujci pri nas naučili slovenskega jezika, predlog koalicije določa, da se v slovenskih šolah brezplačno učili njihovega maternega jezika.«
Predlog neskladen z integracijo tujcev
»V NSi enostavno ne moremo verjeti in smo zgroženi, da je koalicija sprejela zakon, ki je močno v nasprotju z interesi Republike Slovenije in pa tudi njenimi državljani. Zakon predvideva, da bo moralo ministrstvo za šolstvo v slovenskih osnovnih in srednjih šolah za otroke pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ omogočati brezplačno učenje njihovega maternega jezika in kulture,« je na novinarski konferenci dejal Aleksander Reberšek in dodal:
»Torej se bodo v slovenskih šolah albanski otroci učili albansko, srbski otroci, srbsko in tako naprej. Vsi pa vemo, da je to trenutno ogromen problem, da ti otroci ne znajo govoriti slovenskega jezika. Interes Republike Slovenije bi zato moral biti, da pomagamo tem ljudem tako, da se čim prej naučijo slovenskega jezika. Namesto da bi naredili vse, da bi se tujci pri nas naučili slovenskega jezika, predlog koalicije določa, da bi se v slovenskih šolah brezplačno učili njihovega maternega jezika. Narobe svet.«
[[image_1_article_63812]]
Aleksander Reberšek, NSi; foto: NSi
»Znanje slovenskega jezika v osnovnih in srednjih šolah je zelo resen problem. Številni otroci, predvsem iz Kosova in pa iz Albanije, v šolah ne znajo slovensko. Izvedba pouka je zelo otežena. Standard znanja pada, tem otrokom pa se dogaja zelo velika krivica, ker jim država ne omogoči, da bi se pred vključitvijo v šolo lahko naučili slovenskega jezika. In na to opozarjajo številni učitelji, ravnatelji, župani, starši in tako dalje. Nova Slovenija je zato že dvakrat vložila spremembo zakona v osnovni šoli, da bi uvedli posebne pripravljavce, namenjene intenzivnemu učenju slovenskega jezika in pa spoznavanju slovenske kulture,« je pojasnil Reberšek in opozoril, da je vladajoča koalicija predlog NSi zavrnila.
Kot poroča MMC, je neskladnost zakona sicer ugotovila tudi zakonodajno-pravna služba DZ.
Levica o populizmu
Z ogorčenostjo NSi pa se ne strinjajo v Levici. Kot še poroča MMC, je vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec novinarsko konferenco Nove Slovenije, v kateri so problematizirali predlog zakona, označil za populizem.
Pri tem je izjavil: »Žalostno je, da se gre NSi poceni in nevaren populizem na tej temi. Bojim se, da gre za jasen izraz ksenofobije. Kot država smo glede na vse zaveze, ki smo jih dali pred 34 leti, dolžni narediti vsaj ta prvi manjši korak k izpolnjevanju teh obljub. In to je vse bistvo našega zakona.«