Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Mariboru je prevzela pobudo za oblikovanje študijske smeri Integrirana obravnava kroničnih bolnikov na študijskem programu 2. stopnje Zdravstvena nega. “Nova študijska smer bo omogočala pridobivanje naprednih znanj z ožjega strokovnega področja integrirane preventivne in celostne obravnave bolnikov s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi,” je za Maribor24.si povedala dekanica Majda Pajnkihar.

“Potreba po medicinskih sestrah z naprednimi znanji se je v razvitih državah pojavila predvsem zaradi pomanjkanja zdravnikov, potrebe po izboljšanem dostopu do storitev v zdravstvenem sistemu, dvigu kontinuirane zdravstvene oskrbe pacientov in spreminjajočih se potreb družbe (staranje populacije in kronične bolezni). Pomemben faktor predstavlja tudi nenehno zviševanje stroškov v zdravstvu ter potreba po jasnem razvoju kariere medicinske sestre,” pojasnjuje dekanica.

Potreba po kadru z naprednimi znanji še kako velika

V Sloveniji za medicinske sestre z naprednimi znanji še nimamo vzpostavljenega podiplomskega izobraževanja medicinskih sester, potreba in priložnost po razvoju kadra z naprednimi znanji v Sloveniji pa je vsekakor prisotna.

Z oblikovanjem nove študijske smeri so se na FZV odzvali na potrebe družbe in okolja. Zaradi posledic demografskega staranja prebivalstva je pri nas prisoten porast bolnikov z eno ali več kroničnih bolezni. Standardi kakovosti zdravstvene obravnave, ki jih določajo strokovna priporočila in smernice, so ob razvoju novih diagnostičnih in terapevtskih možnosti vedno višji.

Zaradi posledic demografskega staranja prebivalstva je pri nas prisoten porast bolnikov z eno ali več kroničnih bolezni. Standardi kakovosti zdravstvene obravnave, ki jih določajo strokovna priporočila in smernice, so ob razvoju novih diagnostičnih in terapevtskih možnosti vedno višji.

Pričakovanja bolnikov, ki so vedno bolj ozaveščeni in seznanjeni s svojimi pravicami, postajajo vedno večja. V Sloveniji se prav tako soočamo z obremenjenostjo in s pomanjkanjem zdravstvenih delavcev na primarni ravni zdravstvenega varstva, predvsem v ambulantah družinske medicine.

Široke možnosti za zaposlitev

Študijski smer Integrirana obravnava kroničnih bolnikov obstoječe študijske programe s področja zdravstvene nege/zdravstvenih ved dopolnjuje in ponuja široke možnosti za zaposlitve. “Diplomanti bodo namreč pridobili širok nabor kompetenc za izvajanje aktivnosti ne samo na primarnem nivoju temveč tudi na ostalih področjih primarne, sekundarne in terciarne ravni, kjer poteka preventiva in celostna obravnava kroničnih bolezni,” še dodajajo na FZV.

Potreba po medicinskih sestrah z naprednimi znanji se je v razvitih državah pojavila predvsem zaradi pomanjkanja zdravnikov.

Namen študijske smeri Integrirana obravnava kroničnih bolnikov je ponuditi nabor predmetov, ki bodo študentu nudili možnosti, da razvije napredna znanja in veščine z ožjega strokovnega področja integrirane preventive, celostne obravnave in vodenja pacienta s kronično nenalezljivo boleznijo ter kritično zavedanje o tekočih vprašanjih, pomembnih za to prakso.

Podporo za razvoj študijske smeri Integrirana obravnava kroničnih bolnikov na študijskem programu 2. stopnje Zdravstvena nega so podali:

  • Univerzitetni klinični center Maribor,
  • Splošna bolnišnica Ptuj,
  • Splošna bolnišnica Murska Sobota.
  • Zdravstveni dom Trebnje,