Nepovezani poslanec Andrej Čuš je v obravnavo v Državni zbor vložil predlog zakona, s katerim bi določili minimalne pravice delavcev. “Nedopustno je, da imamo določeno minimalno urno postavko za opravljanje dijaškega in študentskega dela, minimalne urne postavke za slovenskega delavca pa žal ne. Nihče ne bi smel biti plačan manj kot pet evrov bruto na uro,” izpostavlja Čuš.
Študenti včasih delajo za več na uro, kot redni delavci
Tako se v praksi dogaja, da dijak ali študent prejme plačilo v višini 4,50 evra bruto na uro, delavec pa lahko tudi le 2,60 evra bruto. Najnižja zakonito določena plača v Sloveniji je namreč 313 evrov bruto, in sicer po kolektivni pogodbi za dejavnost železniškega prometa, je pojasnil.
“Danes imamo v Sloveniji stanje, ko se ljudem ne splača delati, ker so socialni transferji isti ali celo višji od plače. Tako pridemo do tega, da delavca kaznujemo, ker dela, iznajdljive ljudi in delomrzneže pa nagrajujemo,” je še pojasnil Čuš.
Čas, da delavec začne dostojno živeti
Poleg določitve minimalne urne postavke v višini pet evrov bruto na uro bi Čuš uredil tudi plačilo dodatkov za delo v posebnih pogojih (30 do 135 odstotkov urne postavke) ter za nadurno delo (130 do 235 odstotkov urne postavke), dežurstvo pa bi se moralo šteti v delovni čas, sicer delavcu pripadajo plačilo v višini 100 odstotkov urne postavke in vsi dodatki za posebne pogoje, z zakonom bi določili tudi minimalni letni dopust.
“S tem zakonom skupaj s sindikati sporočamo, da je v času gospodarske rasti ter deljenja mnogih privilegijev in odpustkov čas, da tudi slovenski delavec začne dostojno živeti,” je povzel poslanec.
Predlog zakona o minimalnih pravicah delavcev so pripravili v Konfederaciji slovenskih sindikatov, v zakonodajni postopek pa ga je vložil Čuš. Vlada pa mu sicer nasprotuje, ker ni usklajen z Ekonomsko-socialnim svetom.