O Sanji Pertoci so mediji v preteklosti že poročali, takrat je njena družina za zdravljenje v tujini zbirala denar, saj so bili stroški preveliki, prav tako jim je velik finančni strošek predstavljal nakup zdravil. Sanja se je borila s hudo ter zelo redko obliko raka.  Pred leti je bilo zdravljenje s kemoterapijo uspešno, a se je rak po več kot treh letih ponovno ponovil. Za njo so številne operacije, zaradi katerih je izgubila več kot polovico pljuč, obe trebušni preponi in pet reber.

Zaveda se, da izgublja bitko

Zdravniki v UKC Ljubljana so dejali, da je zdravljenje izčrpano, za Sanjo ni več pomoči, trenutno je v domači oskrbi. Dnevno prejema visoke odmerke morfija, kljub temu so bolečine iz dneva v dan večje. “Sanja je popolnoma pri zavesti in se vsega zaveda. Zaveda se, da izgublja bitko, ki jo je pogumno bojevala 6 let, najintenzivneje v zadnjem letu, ko je prestala 4 težke operacije. Vse zaman,” zapišejo bližnji.

10.000 evrov za evtanazijo

Poskusili so tudi z alternativnimi zdravili, a žal niso pomagala. Prav tako ima oslabljeno dihalno funkcijo, zaradi tega zadnji mesec diha s pomočjo kisika. “Že ob tako nevzdržnih telesnih bolečinah je psihična stiska, ob zavedanju, da so šteti zadnji dnevi, da čakaš na konec in umiraš, nepopisna.”

Njena zadnja želja je, da bi umrla z roko v roki s svojo družino, brez bolečin. V Sloveniji pa evtanazija ni legalizirana. Sanjina družina si želi izpolniti njeno željo, zato urejajo vse potrebno za evtanatzijo in odhod v kliniko v Belgiji. Tam je evtanazija dovoljenja, tuji državljani pa morejo zanjo odšteti okoli 10.000 evrov, na svoje stroške si morejo zagotoviti tudi prevoz s helikopterjem s kisikom.

Pomagate lahko tudi vi

“Prosimo vas, da s skupnimi močmi pomagamo pri uresničitvi Sanjine zadnje želje – nebolečega in mirnega odhoda tja, kjer ni več bolečin.” Vsi, ki želite pomagati, lahko svoj prispevek nakažete na TRR: 0234 1184 4948 579, ki ga ima Sanja odprtega za namen pomoči. Naslov: Sovjak 18, 9244 Sveti Jurij od Ščavnici

 

Sedem držav je evtanazijo legaliziralo

V svetu je sicer sedem držav, ki so evtanazijo ali pomoč pri samomoru legalizirale: Belgija, Kanada, Kolumbija, Luksemburg, Nizozemska, Švica in ZDA. Komisija RS za medicinsko etiko ima, kot poroča STA, o tem jasno stališče, ki ga je na posvetu predstavil njegov predsednik in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč.

Komisija po njegovih navedbah ne podpira evtanazije, ker človeških stisk ne moremo reševati tako, da tiste, ki so se v njih znašli, usmrtimo. “To je proti vsem pravilom in vrednotam civilizirane družbe,” je poudaril Voljč in dodal, da zdravnik v prvi vrsti skrbi, da ostane bolnik živ. Zato povsod, kjer evtanazijo izvajajo, naletijo na moralne in etične pomisleke, pokazale pa so se tudi zlorabe. Kot primer je navedel Nizozemsko, kjer vsak dan evtanazirajo že 16 ljudi. Veliko evtanazij je tam celo brez soglasja bolnika, v omenjenih državah pa nasploh iz leta v leto evtanazirajo več in več ljudi.

Varovanje človeškega življenja največja vrednota

Opozoril je, da evtanazije ne podpira niti odbor za pravna in etična vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije. Poleg zakonodaje to prepoveduje tudi Kodeks zdravniške etike. Razlogi za nasprotovanje komisije in stroke evtanaziji so po besedah Voljča v tem, da je varovanje človeškega življenja s stališča zdravnika največja vrednota.

Ne le Hipokratova prisega, tudi Ženevska deklaracija zahteva absolutno spoštovanje človeškega življenja, je dejal in opozoril na pomen učinkovite paliativne oskrbe. “Dokler nimamo razvitega tega področja, kot bi bilo treba, je o evtanaziji težko govoriti. Ta ob dobrem sistemu paliative sploh ni potrebna,” je zatrdil Voljč.

Razprava o smrti oziroma evtanaziji, kot še poroča STA, ne sme nikoli biti politično vprašanje. Tu gre za vprašanje, ali je to človekova pravica pravica ali pa tržno blago,” je prepričan tudi predsednik državnega zbora Dejan Židan, ki se je na kratko udeležil današnjega posveta. Tudi za vodjo poslanske skupine SD Matjaža Hana je ta tema “absolutno nepolitična” in zelo težka.