Pakirana voda in druge pijače se srečujejo s podobnimi težavami kot vsa živila. Še posebej takrat, ko plastenko pustimo v avtomobilu, ki je nekaj časa parkiran na vročem soncu.

Sprememba sestavin v napitku

Toplota v vozilu ali dolgotrajna sončna pripeka na prostem lahko po podatkih pristojnih spremeni sestavine v napitku in takšna pijača ljudem predstavlja nepričakovano nevarnost. Če zunanje temperature znaša 30 stopinj Celzija, se potniška kabina v avtomobilu, denimo, v samo pol ure ogreje na 45 stopinj Celzija, medtem ko v vročih poletnih dneh tudi nad 50. Strokovnjaki svetujejo, da v tako ekstremnih temperaturah ni priporočljivo sesti v vozilo, kaj šele, da bi pili iz plastenke, ki smo jo pustili v tem vozilu.

Na udaru tudi hormonsko ravnotežje

Raziskave so pokazale, da plastenke pri segrevanju izpuščajo tudi škodljivo snov bisfenol A, ki v telesu oponaša estrogen, zaradi česar je na udaru tudi hormonsko ravnotežje. Na visokih temperaturah pa plastenke izpuščajo še druge škodljive snovi, ki so lahko nevarne za zdravje, zato priporočajo, da tovrstno embalažo hranite na hladnem in suhem mestu ter tako preprečite dodatne težave za organizem.