V uredništvo smo v teh dneh prejeli fotografijo odprtega pokrova motorja avtomobila, s katere je razvidno, da je tkanina (obloga) pod pokrovom uničena, na levi strani motorja (gledano v smeri vožnje) pa je kos zavržene hrane, najverjetneje gre za svinjsko maščobo. Videno lahko kaj hitro povežemo z živaljo, ki sodi v rod zveri, in povzroča nemalo škode. Govorimo o kuni. 

Kuna belica se je prilagodila človekovi bližini 

V Sloveniji živita dve vrsti kune; belica in zlatica. Kuna zlatica je prava gozdna žival, medtem ko se je kuna belica v zadnjih sto letih zelo dobro prilagodila na življenje v urbanem okolju, med stavbami, je pojasnil red. prof. dr. Franc Janžekovič z oddelka za biologijo mariborske Fakultete za naravoslovje in matematiko. Dodaja, da ta žival tudi v naravnem okolju zelo dobro pleza, bivališče pa si običajno uredi v mirnem okolju drevesnega dupla ali v skalnih razpokah. Hrani se z vsem; s plodovi, semeni, rastlinjem, preferira pa mesno hrano, saj je uspešna plenilka. "Potem ko je kuna belica izgubila strah pred človekom, se zdaj praktično nahaja po vseh ostrešjih v mestih in v vaseh. Ljudje se s tem različno soočajo, nekateri jih niti ne opazijo, druge moti hrup, ki ga povzročajo." 

[[image_1_article_62802]]

Prostor pod havbo je dober približek njenega naravnega bivališča

Dr. Janžekovič razloži, da kuna ponavadi počiva v manjšem temnem postlanem brlogu, po možnosti toplem, v katerega prinaša tudi hrano.

[[image_2_article_62802]]

"Velikokrat prinese tudi kakšno kost, pločevinko in podobno, s čimer se igra. Prostor pod havbo avtomobila pa je dober približek njenega naravnega bivališča, torej sklalne razpoke oziroma drevesnega dupla, kjer se počuti varna. Prostor okoli avtomobilskega motorja je omejen, zavarovan pred zunanjimi vplivi, velikokrat po vožnji topel, iz njega se lahko hitro umakne. Oblazinjen del motorja pa tudi imitira njen postlanost v brlogu. Ko je kuna enkrat tam, preizkuša ta material, ga razpraska s kremplji in zobmi, s kabli, ki ji pridejo na pot, se igra in jih nagrize," pravi sogovornik. 

Primarno velja kuna za nočno aktivno žival, takrat išče hrano in družbo, čez dan počiva, velikokrat tudi pod pokrovi avtomobilov. Ko se lastnik avtomobila sede v avto, kuna pobegne, česar največkrat voznik niti ne opazi. 

Glede na to, da te živali na vozilih povzročajo precej škode, lahko se zgodi, da avto ne vžge ali celo zaradi razrahljanih kontakotv zagori, je na mestu vprašanje, s čim lahko kune odvrnemo od avtomobilov?

Do sedaj še nismo našli neke pametne rešitve 

Dr. Janžekovič pravi, da pametnega nasveta za voznike nima. "Dobra rešitev je zaprta garaža, ki je kuni nedostopna. Kjer to ni možno, nekateri poskušajo z raznimi repelenti. Motor poškropijo s smrdljivimi tekočinami ali uporabijo zelo močne začimbe, npr. čilije. Takšna pikantna stvar jo za nekaj časa odvrne, vendar je veliko verjetnosti, da se bo zelo hitro vrnila. Enako velja tudi za človeške lase. Takoj ko bo ugotovila, da gre za prazno grožnjo, ne bo več čutila strahu pred človeškim vonjem. Skratka, do sedaj nismo našli neke pametne rešitve."