Kmalu bo nehal veljati ukrep nižje stopnje davka na dodano vrednost na elektriko, zemeljski plin, daljinsko ogrevanje in les za kurjavo. Kar pomeni, da bodo položnice od junija višje, če se vlada ne bo odločila podaljšati ukrep, poroča portal Žurnal24.si.

Ukrep velja od 1. septembra lani do 31. maja letos.

Glavno določilo zakona je začasno obračunavanje in plačevanje DDV po nižji, 9,5-odstotni stopnji za dobavo energentov. S poseganjem je vlada želela razbremeniti gospodarstvo in državljane v času energetske krize.

Ukrep za nižji DDV še ni bil podaljšan

Vlada je sicer že podaljšala ukrep o zamejitvi cen elektrike in zemeljskega plina za gospodinjstva, male poslovne odjemalce ter mala in srednja velika podjetja, a ukrepa, ki vključuje nižji DDV, se še ni lotila.

Vlada RS še preučuje možnost ohranjanja znižanja DDV in bo odločitev sporočila pred koncem tega meseca,” pojasnjujejo.

Položnice višje za 11 odstotkov

V primeri, da vlada ukrepa o nižjem DDV ne bo sprejela, bodo položnice predvidoma višje za 11 odstotkov. “Mesečne položnice za elektriko bodo višje od nekaj evrov pa do nekaj čez 20 evrov pri večjih porabnikih. Približno za toliko bodo višje tudi mesečne položnice za zemeljski plin, če bi skozi celo leto plačevali enakomerne zneske in ne po dejanski mesečni porabi,” piše omenjen portal.

Trenutno morate za tono peletov odšteti približno 430 evrov. V primeru, da vlada ukrepa ne podaljšala boste za tono morali odšteti najmanj 11 odstotkov več, in sicer približno 480 evrov.

Tudi cena daljinske toplote bo zrasla. “Če izhajamo iz zadnjega podatka Agencije za energijo iz januarja letos, je bila povprečna cena za povprečnega odjemalca v stanovanju, ki porabi 6,2 MWh toplote na leto 145 evrov. Dvig stopnje DDV torej pomeni, da se bo povprečna cena povzpela na približno 160 evrov,” piše Žurnal24.si