V slovenski policiji že nekaj let izvajajo projekt Bodi zvezda, ne meči petard, ki je namenjena osveščanju o škodljivih in nevarnih posledicah uporabe pirotehničnih izdelkov. Letos s sloganom »Namesto petarde raje pamet v roke«. »Statistike kažejo, da je populacija 5. in 6. razredov osnovne šole tista, ki prične z eksperimentiranjem in uporabo pirotehničnih sredstev,« je pojasnil mag. Darko Lamot, vodja Oddelka za splošne policijske naloge Sektorja uniformirane policije PU Maribor. V lanskem letu so na območju PU Maribor obravnavali 20 kršitev Zakona o eksplozivnih in  pirotehničnih izdelkih, kar je 18 manj kot leta 2012. Policisti so zasegli kar 9.582 različnih pirotehničnih izdelkov. V primerjalnem obdobju 2012/2013, je kot je še dodal Lamot, bilo teh desetkrat več. Globe, ki so predpisane za kršitev zakona o uporabi pirotehničnih sredstev, se gibljejo od 400 pa vse do 1200 evrov.

Tina Ciglar iz Kinološkega društva Maribor je pojasnila: »Lastniki psov se srečujejo s pravimi travmami, psi ne pridejo k sebi tudi po mesece, velikokrat pobegnejo, saj je njihov edini cilj, da pobegnejo in se skrijejo. Svetujem, da pse in mačke v tem času umaknete v notranje prostore, umaknjene od hrupa. Na sprehodih preverite povodce, ko so živali v paniki se zlahka iztrgajo. V času pokov, povečajte glasnost televizorja, da zadušite zvok, ki prihaja od zunaj.«
Med 19. in 30. decembrom je dovoljen nakup pirotehničnih izdelkov katerih glavni učinek je pok, le-te pa je dovoljeno uporabljati med 26. decembrom in 2. januarjem. Pirotehnična sredstva ločimo v štiri kategorije, odvisno od nevarnosti. V prvo, spadajo ognjemetni izdelki, kot so pasje bombice, in podobno (14+). Rakete, fontane ter rimske sveče spadajo v drugo kategorijo (16+). V tretji kategoriji najdemo ognjemetne izdelke, ki predstavljajo srednjo veliko nevarnost in so namenjeni uporabi na prostem (18+). V zadnji kategoriji najdemo ognjemetne izdelke, ki jih lahko uporabijo le usposobljene osebe. Pri nakupu bodite še posebej pozorni na oznako CE, pirotehničnih sredstev nikar ne izdelujte doma, saj so doma narejeni izdelki največkrat tisti, ki povzročijo poškodbe. »Ko gre za nestrokovno uporabo lahko zabavo obrnejo v nasprotno smer in zaznamujejo celo življenje. Največkrat gre za poškodbe rok in obraza. Na srečo smo v zadnjih letih obravnavali samo omejene opekline, ki se pozdravijo same po sebi, vendar pa lahko pride tudi do hujših tudi za življenje usodnih opeklin,« prim. Erik Vrabič, predstojnik Oddelka za plastično in rekonstruktivno kirurgijo.
 Kako pravilno uporabljati pirotehniko, si lahko pogledate na spodnjem video posnetku: